Małopolski festiwal dyni (cz. I) – odmiany dyni marki Levantia

Pod hasłem „Małopolski festiwal dyni” odbywała się 4 września prezentacja odmian dyni w gospodarstwie Anny i Michała Kwiecień zlokalizowanym w Krakowie. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez firmę Luty Jacek oraz partnerów firmy Enza Zaden, Yara Polska, Biocont Polska, Samco System oraz firmę Michalak. W jego trakcie zaprezentowano kilkanaście odmian dyni oraz rozwiązania zapewniające optymalny wzrost i plonowanie dyń oraz ich przygotowanie do sprzedaży.

Założenie uprawy

Jak informował Jakub Wrona z firmy Luty Jacek, ich firma posiada w ofercie nasiona kilku firm oferujących najróżniejsze odmiany dyni. W tym roku zdecydowała się jednak przygotować poletka pokazowe z odmian z portfolio włoskiej firmy Levantia oraz firmy Enza Zaden (więcej o odmianach drugiego z partnerów przeczytacie w kolejnej części).

Rozsadę tych odmian przygotowała włoska firma Vivai Bacchetto. Do gospodarstwa została dostarczona w trzecim tygodniu maja. Jednak panująca w regionie susza – plantacja jest bez nawadniania – spowodowała, że jej termin wysadzenia trzeba było opóźnić o dwa tygodnie. Finalnie rozsada została posadzona 1 czerwca i w trakcie spotkania rośliny miały 90 dni wzrostu. Dlatego też do osiągnięcia pełnej dojrzałości z kilku uprawianych odmian brakowało czasami od około 2 do nawet 4 tygodni. Mimo tego prezentowane odmiany miały w większości zadowalającą już wielkość, co pozwalało ocenić ich jakość.

Rozsadę wszystkich ocenianych odmian posadzono w rozstawie 140 cm x 100 cm w rzędzie. Rośliny posadzona na zagonach, okrytych biodegradowalną folią dostarczoną do projektu przez firmę Samco System. Zastosowanie biodegradowalnej folii o grubości 10 mikronów pozytywnie wpłynęło na rozwój roślin oraz kumulację wilgoci w glebie.

Jak informował Robert Danek z Samco System, oferowane przez ich przedsiębiorstwo folie mulczujące, mają certyfikat dopuszczający używanie ich również w produkcji ekologicznej. Oferowane folie mają grubość od 5 do 15 mikronów i w zależności od regionu świata gdzie są używane mają trwałość wynoszącą od kilku do nawet 10-12 miesięcy. Folie te sprawdzają się m.in. we wcześnie zakładanych uprawach warzyw, gdzie pozwalają utrzymać optymalną temperaturę gleby, zabezpieczają rośliny przez chwastami jak też glebę przed wyparowywaniem wody. Decydując się na zagony ściółkowane tym materiałem warto zastosować na plantacji taśmy nawadniające. Materiał, z którego zbudowane jest folia w całości rozkładana jest przez mikroorganizmy glebowe. Jak ocenia R. Danek, zastosowanie tego materiału w ubiegłym roku na klasycznych plantacjach dyni hokaido pozwoliło uzyskać wzrost plonu o 10 t/ha względem plantacji bez tej ściółki. Przy zastosowaniu na hektarze około 3,3 rolek, koszt materiału wynosi około 2500 zł/ha. Patrząc jednak na korzyści jakie daje zastosowanie tego materiału wydaje się, że materiały te będą miały coraz większe zastosowanie na różnego rodzaju plantacjach warzyw.

Odmiany z firmy Levanatia

Firma Levantia to przedsiębiorstwo, które w swojej ofercie ma około 60 odmian dyń, dostępnych w różnych typach. Z tak bogatej palety odmianowej do kolekcji wybrano kilka odmian.

Jako pierwsze zostały przedstawione dynie ozdobne z grupy Carnival Mix. Na tą linię składa się kilka odmian, które mają długie płożące pędy, dorastające do 10 metrów. W ofercie firmy Levantia jest około 20 odmian ozdobnych. Ich waga zawiera się w przedziale 0,1-0,3 kg, a okres wegetacji wynosi 85-95 dni.

Kolejna kreacja to Candy F1 o bardzo ładnym okrągłym kształcie i ciemnopomarańczowym kolorze skórki z ładną ciemnozieloną łodygą. Okres wegetacji tej odmiany wynosi 92 dni. Rośliny mają zwarty pokrój, są odporne na mączniaka prawdziwego. Owoce osiągają masę 2,0-4,5 kg. Skórka jest lekko pomarszczona i bruzdowata.

Wartą uwagi dynią w typie prowansalskim jest odmiana Mini Muscata F1, która jest doskonałą odmianą na rynek świeży o masie od 1 do 3 kg. Odmiana ta w pełnej dojrzałości zbiorczej ma kolor beżowy (w czasie pokazów do pełnej dojrzałości zbiorczej brakowało jej jeszcze około 1 miesiąca). Odmiana ta powinna być uprawiana na zasobnych stanowiskach, najlepiej z możliwością nawadniania. Rośliny tej kreacji wolno zakrywają glebę, wymagają dobrego nawożenia. Z tej kreacji możliwe jest uzyskanie około 25 t/ha.

Odmiana dyni piżmowej Frisco F1 ma owoce o masie 1,8-2,8 kg. Wyróżnia się bardzo dobrą zdrowotnością, jeśli chodzi o jej porażenia przez mączniak prawdziwy. W trakcie pokazów dynie tej odmiany nie były jeszcze w pełnej dojrzałości zbiorczej. Mają intensywny pomarańczowy kolor.

Dobrze znaną odmianą w typie dyń makaronowych jest Stripetti F1, na poletkach wymagała jeszcze około 20 dni do osiągnięcia dojrzałości zbiorczej. Jest to bardzo plenna odmiana, pozwalająca uzyskać około 40 t/ha. Niestety tego typu dynie cały czas są jeszcze mało znane wśród polskich konsumentów. Odpowiednio wypromowane mogą stać się wartym uwagi zamiennikiem makaronu.

Reddy F1 to odmiana w typie hokaido. Odmiana ta przyzwoicie plonuje, ładnie się wybarwia. Osiąga masę 1,5 do 2 kg. W trakcie pokazów potrzebowała jeszcze około 1,5-2 tygodni aby osiągnąć optymalne parametry zbiorcze i jeszcze bardziej intensywny pomarańczowy kolor.

Dynia szara prezentowana była przez odmianę Vanity F1. Jest to odmiana sprzedawana na włoskich rynkach jako produkt premium. Waga dyń tej odmiany jest bardzo wyrównana i zawiera się w przedziale 2–2,5 kg. Skórka jest ładna, czysta, bez skaz. Odmiana ta do osiągnięcia optymalnej dojrzałości wymagała jeszcze około 1,5–2 tygodni. W mojej ocenie jest to jedna z najsmaczniejszych odmian, o doskonałym smaku z dużą zawartością Brix – informował J. Wrona.