Wielka majówka z Timac Agro Polska zorganizowana 9-10 maja w podwarszawskiej Jachrance, była okazją do lepszego poznania firmy wywodzącej się z Francji, ale też pogłębienia wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywania roślin oraz efektywnego wykorzystania składników pokarmowych podawanych roślinom. Atrakcyjnym punktem programu, budzącym największe emocje było losowanie nagród w tegorocznej loterii, którymi było 3 samochody osobowe oraz 5 skuterów.
Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska (TAP), rozpoczynając spotkanie przypomniała, że to już druga impreza związana z tak cennymi nagrodami dla klientów firmy. Bardzo się cieszę, że dziś możemy gościć tak wielu naszych klientów z całej Polski. To już druga edycja konkursu zorganizowanego pod hasłem Wielka Majówka Timac Agro a zainteresowanie w tym roku były dwukrotnie większe niż w pierwszej edycji – powiedziała Agata Stolarska, dodając – Dziś chcemy powiedzieć Państwu dużo o sobie – kim jesteśmy, jakie są nasze cele i jak działamy, ale też przybliżyć szczegóły związane z naszych produktów i ich wpływam na rośliny. Poświadczeniem tych słów było grono przeszło 500 uczestników tegorocznej Konferencji, jak też bardzo interesujące tematyczne sesje wykładowe poświęcone nawożeniu roślin rolniczych, ogrodniczych oraz żywieniu zwierząt.
Arnaud Wieczorek przedstawił Światowe Centrum Innowacji (CMI) Grupy Roullier w Saint Malo, będącą miejscem gdzie prowadzone liczne doświadczenia dotyczące żywienia roślin, zachowania się ich w glebie, wpływie na środowisko i wielu innych aspektów. Całkowita powierzchnia obiektów doświadczalnych to 8000 m2, z czego 12000 m2 stanowią szklarnie. Zgromadzono tam naukowców z 20 krajów świata. Nasi naukowcy pracują w grupach dedykowanych konkretnej tematyce lub konkretnej grupy rozwiązań – podkreślał Arnaud Wieczorek. Zespół innowacji zajmuje się gromadzeniem potrzeb z różnych krajów i z różnych dziedzin produkcji rolniczej. Największą inspiracją do innowacji okazują się potrzeby naszych rolników – podkreśla ekspert z Francji. Ten rozwój jest wspierany przez współpracę z blisko 100 uczelniami wyższymi na całym świecie, w tym również w Polsce. Największą naszą wartością są ludzie, którzy pracują nad rozwojem i nowymi produktami– mówił Arnaud Wieczorek. W zakresie odżywiania roślin pracuje w Europie ogółem 2500 doradców technicznych (w tym 120 w Polsce), którzy każdego dnia odwiedzają gospodarstwa zbierając informacje o potrzebach rolników ale tez pomagają rozwiązać bieżące problemy żywieniowe roślin.
Kolejny z prelegentów Nicola Juignet z CMI Francji przedstawił prezentację pt. Jak przy
pomocy technologii TOP-PHOS zwiększyć efektywność odżywiania roślin. Na wstępie swojego wystąpienia prelegent wskazywał na dwa współczesne wyzwania. Pierwszym z nich jest poprawienie wydajności upraw o około 16 % po to by wyżywić współczesną populację ludzką, a drugim ograniczenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne – tu na podium wysuwa się zracjonalizowanie wykorzystania azotu, oraz ograniczania dawek tego składnika. To zaś możliwe jest poprzez poprawę jego wykorzystania przez rośliny. Taką możliwość daje dobre zaopatrzenie roślin w fosfor, który bierze udział w przemianach azotowych. Tu zaś istotne okazuje zastosowanie takiej formy fosforu, który zapewni jego dostępność dla roślin. TOP-PHOS® jest opatentowanym rozwiązaniem grupy Roullier stanowiącym receptę na lepsze wykorzystanie fosforu. TOP-PHOS® to zupełnie nowa forma fosforu, która jest o 80-87% lepiej przyswajana przez rośliny względem superfosfatem, nawet w warunkach wysokiego i niskiego pH gleby.
Łukasz Peroń z TAP mówił o nowoczesnych systemach komunikacji we współczesnych realiach. Wśród wartości, które pozostają bardzo ważne dla rolników i ogrodników są wysokie plony. Duży wpływ na nie będzie w dzisiejszych czasach miało pozyskanie aktualnych i ważnych dla produkcji informacji. Kiedyś uzyskiwano je poprzez pośrednie rozmowy czy udział w szkoleniach, konferencjach, spotkaniach branżowych. Jest wiele jeszcze innych źródeł informacji (książki, czasopisma, eksperci, doradcy, naukowcy). Dziś jednak głównym miejscem i zazwyczaj pierwszym do którego sięgamy w poszukiwaniu ważnych informacji jest Internet, który jest obecnie dostępny wszędzie i dla każdego – podkreślał prelegent. Jest to niezwykle szybkie, mobilne i wielokierunkowe źródło pozyskiwania informacji, które mogą mieć postać tekstową, zdjęciową, czy nawet filmową. Takie formy komunikacji skutecznie wykorzystuje już TAP, poprzez stronę internetową czy profil FB. Ciągle ważnym narzędziem pozostają bezpośrednie spotkania, które realizuje w Polsce 120 doradców mających codzienny kontakt z producentami. Cennym źródłem informacji są tez newslettery jakie można otrzymywać zapisując się na subskrypcję na stronie TAP – www.timacagro.pl
W części szczegółowej dotyczącej upraw ogrodniczych szczególną uwagę skupiono na fertygacji, jako niezwykle efektywnej metodzie nawożenia roślin, zwłaszcza gdy do tego celu są używane krystaliczne nawozy KSC Phyt-actyl. Więcej na temat już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, połączona z rozstrzygnięciem Wielkiej Loterii. Losowanie i zabawę prowadził znany prezenter Marcin Prokop.