Uprawa kalafiorów rozpowszechniona jest przede wszystkim na zbiór realizowany w czerwcu, oraz z ukierunkowaniem na zbiory jesienne od początku września do późnej jesieni. Wybierając odpowiednie odmiany, możliwa jest uprawa kalafiorów również z przeznaczeniem na zbiór w letnich miesiącach. Można w ten sposób zapewnić nieprzerwane dostawy kalafiorów na świeży rynek, a w niektórych sytuacjach również dla potrzeb przemysłu przetwórczego.
Nowe odmiany – NOWA JAKOŚĆ
Jako Syngenta posiadamy w ofercie odmiany kalafiorów, które znakomicie sobie radzą podczas uprawy w okresie lata. Od wielu lat liderem lata jest odmiana Lecanu F1, do której w ostatnim czasie dołączyły dwie kolejne odmiany z nowego programu hodowlanego – Guideline F1 i Almagro F1 – informuje Rafał Żmuda z firmy Syngenta, dodając, że nowe kreacje zostały wprowadzone zgodnie z dewizą – NOWE ODMIANY – NOWA JAKOŚĆ! Jest to zasługa pracy hodowców, którzy w swoich działaniach skupiają się przede wszystkim na selekcji odmian, które będą tolerancyjne na zmiany klimatu i ekstremalnie trudne warunki pogodowe. W ten sposób wychodzimy naprzeciw nie tylko współczesnym wymaganiom odbiorców, ale i uwarunkowaniom w jakich realizowana jest współczesna uprawa kalafiorów – dodaje Rafał Żmuda.
Wysokie temperatury im nie straszne
Almagro F1 i Guideline F1 to odmiany docenione przez producentów, którzy produkują kalafiory na świeży rynek i chcą zapewnić ciągłość dostaw. Obie te odmiany posadzone w jednym terminie zapewniają zbiory w różnym okresie czasu. Guideline pozwala realizować zbiory po 70-75 dniach od posadzenia, podczas gdy okres wegetacji dla Almagro jest nieco dłuższy i wynosi 80-85 dni. Tak więc obie odmiany uzupełniają się wzajemnie i pozwalają dobrze zaplanować produkcję. Ze względu na bardzo dobre okrycie róż, które są szczelnie osłonięte liśćmi, jakość końcowego plonu jest naprawdę rewelacyjna. Róże pozostają śnieżnobiałe nawet w okresach gdy występują bardzo wysokie temperatury. W ostatnich upalnych latach, gdy w lipcu i sierpniu nierzadko temperatury przekraczały 35°C i więcej, zarówno Almagro i Guideline zapewniały róże o wysokiej jakości, bez omszeń i przebarwień. Tym samym były to jedyne odmiany, które w tym okresie uprawy utrzymały wysokiej jakości róże do sprzedaży na świeżym rynku – zapewnia Rafał Żmuda.
Doceniane przez liderów rynku
Almagro to ceniona odmiana przez doświadczonych producentów kalafiorów jak Zbigniew Karpiuk z Łykoszyna (Zamojszczyzna), który uprawia tę odmianę co roku na powierzchni około 20 ha. Większość plonu kierowana jest do sprzedaży świeżorynkowej, ale wysoki potencjał plonotwórczy sprawia, że Almagro to również znakomita odmiana dla przemysłu (do różyczkowania). Na najwcześniejsze zbiory w czerwcu Pan Zbigniew wysadza odmianę Guideline, ze względu na stosunkowo krótki okres wegetacji. Zbiory od lipca do późnej jesieni wypełnia już Almagro.
Podobnie jest w przypadku Wojciecha Witkowskiego z rejonu Ożarowa Mazowieckiego, który w ubiegłym sezonie uprawiał kalafiora Almagro na powierzchni około 20 ha. Dzięki temu miał zapewnią stałą podaż wysokiej jakości kalafiorów przez cały okres lata.
Rafał Żmuda zwraca też uwagę na stosunkowo krótki okres wegetacji, szczególnie przy odmianie Guideline. To pozwala uprawiać tego kalafiora w poplonach po innych warzywach czy też realizować dwa nasadzenia kalafiorów w ciągu roku. Ma to duże znaczenie ekonomiczne, gdyż pozwala lepiej wykorzystać posiadane grunty i uzyskiwać wyższe dochody z realizowanej produkcji.
Artykuł reklamowy