W trakcie kampanii zbioru buraka ćwikłowego odwiedziliśmy plantację zlokalizowaną w okolicach Kazimierzy Wielkiej, zarządzaną przez rodzinną firmę Broś & Broś . To tutaj przez kilka miesięcy prowadzone było nawożenie zgodnie z rekomendacjami firm ADOB oraz ASCROP.
W czasie prowadzonych wykopków rośliny buraka ćwikłowego, mimo silnej presji ze strony chwościka buraka, utrzymano w doskonałej kondycji. Nać jest bardzo silna i nie widać odmładzania się roślin, a jakość korzeni jest doskonała. Rozmowy z właścicielami plantacji potwierdzają ich zadowolenie z zastosowanego programu nawożenia. Szacując wzrost plonu o minimum 10% w porównaniu do innych poletek doświadczalnych, gdzie nie stosowano rekomendowanych przez nas produków. Dodatkowo, wysokiej jakości nać umożliwia efektywny zbiór mechaniczny, z czym niestety jest problem na wielu plantacjach w Polsce, gdzie liście na skutek niekorzystnych warunków pogodowych są w złej kondycji – zaznacza W. Prus.
W tym gospodarstwie, do ostatnich zabiegów związanych z dokarmianiem dolistnym, zastosowano nawóz ADOB ProFit Potasowy o składzie 4-12-38 + mikro. Tymi mikroelementami są m.in. bor i molibden. Molibden odgrywa kluczową rolę, pozytywnie wpływając na metabolizm azotu oraz końcową zawartość cukrów w korzeniach buraka ćwikłowego – informuje W. Prus.
Więcej informacji na temat wpływu zaproponowanego nawożenia na kondycję roślin buraka ćwikłowego w ramach projektu „Burak ćwikłowy #profesjonalnie” znajdą Państwo w materiale filmowym.
Zachęcamy do prześledzenia materiałów przygotowanych w ramach projektu Burak ćwikłowy #profesjonalnie, aby dowiedzieć się więcej o nowoczesnych metodach uprawy buraka ćwikłowego i osiąganiu wyższych plonów!