Był to jeden z szerzej dyskutowanych tematów w trakcie konferencji paprykowej zorganizowanej 17 listopada przez firmę Rol-Mar Marek Pankowski ,Zrzeszenie Producentów Papryki RP oraz firmy Syngenta i Koppert . W trakcie spotkania zorganizowanego dla producentów z rejonu Radomskiego o doborze odmian, nie tylko z resztą papryki, do uprawy w nadchodzącym sezonie mówił Rafał Żmuda wspomagany przez Mariusza Kwiatkowskiego. Przedstawiciele Syngenty omówili swe rekomendacje, podzielili się ciekawymi informacjami. Poniżej relacja z tego listopadowego wystąpienia w kluczowej polskiej strefie produkcji papryki.
Odmiany godne uwagi
Rafał Żmuda wraz z Mariuszem Kwiatkowskim omówili nowe i sprawdzone w krajowych gospodarstwach odmiany papryki z oferty Syngenta. Jedną z nich, bardzo wczesną, jest Bessta F1. To odmiana plenna, cechująca się dość silnym wigorem. Uzyskiwany plon jest bardzo wysokiej jakosci. Owoce nie tracą intensywnego koloru nawet jesienią. Papryka ta nie wycukrza się, gdy pozostanie na krzewach dłużej niż powinna, co zdarzać może się w pewnych okresach sezonu w związku z nagromadzeniem prac, czy chwilową dekoniunkturą na rynku. Odmiana ta uprawiana jest w polskich gospodarstwach od dwóch lat i w tym czasie zyskała bardzo przychylne opinie. Dostępność nasion jest większa niż w poprzednich sezonach więc zachęcam do jej wypróbowania we własnym gospodarstwie – mówił Rafał Żmuda. Katmandu F1 to odmiana nieco późniejsza. Można ją uprawiać po nowalijkach, gdy temperatury osiągają wysokie wskazania. Kreacja ta cechuje się silnym wigorem, dobrym rozłożeniem owoców na roślinie, a same owoce pięknym kolorem i doskonałym kształtem. Przy tej odmianie można uzyskac naprawde wysoki plon. Kolejna omówiona odmianą była Balta F1. To dobry wybór do uprawy na tych stanowiskach, gdzie pojawiają się uwiądy. Jej owoce są duże i bardzo atrakcyjne wizualnie. Kioto F1 to z kolei żółta odmiana, która bije rekordy plonowania. Zdrowotność roślin i owoców jest doskonała – nie ma problemów z suchą zgnilizną wierzchołkową i uwiądami. Uzupełnieniem jej jest Kiiroi F1, która wydaje większe owoce. Kornelya F1 to odmiana w typie Kapia, która nie drobnieje jesienią. A Sahem F1 to papryka ostra, bardzo plenna, o porządanej przez odbiorców długości. Może być uprawiana na trudnych stanowiskach.
Co oprócz papryki?
Poszerzeniem oferty gospodarstwa paprykowego a także źródłem dodatkowego dochodu może być uprawa warzyw nowalijnych. Bardzo wczesne odmiany kapusty, takie jak Vettel F1 czy Rosberg F1 odznaczają się doskonałym wyrównaniem. Z jednego terminu ich wysadzenia można uzyskać dwa okna zbiorcze, gdyż obie odmiany różni kilka dni okresu wegetacji. W przypadku odmiany Rosberg F1 jest to 49-52 dni, a Vettel F1 osiąga gotowość do zbioru po 52-57 dniach. Speedstar F1 to z kolei kalafior do uprawy na najwcześniejsze zbiory. Mogą one nastąpić już po 52-56 dniach i po tym okresie rośliny budują róże o masie powyżej 800 g. Kreacja ta odznacza się silnym wigorem i wysoką jakością róży w krótkim czasie od posadzenia. Plantatorzy zainteresowani uprawą kalarepy mogą sięgać po odmiany takie jak Brando F1 czy Pitt F1. Pierwsza to typowo tunelowa kreacja na szybkie zbiory. Druga dedykowana jest do uprawy letniej, a jej niebagatelną zaletą jest kiłoodporność oraz pewna tolerancja na śmietkę. Silnym wigorem wzrostu odznacza się kapusta brukselska odmiany Solidus F1. Można z niej uzyskać wysoki plon, co produkcję czyni pewną i rentowną. W gronie nowalijnych odmian sałat prelegenci z Syngenty rekomendowali do uprawy w tunelach takie odmiany jak Panukia (sałata masłowa) oraz Ice Country (sałata lodowa), Izigo i Yakina (sałaty rzymskie) a z rzodkiewki – odmianę Baltazar F1. To nowość do uprawy wiosennej i jesiennej. Jedną z najwcześniejszych odmian cukinii do upraw tunelowych jest Logos F1. Zbiór owoców jest bardzo łatwy dzięki otwartemu pokrojowi i wzniesionym owocom. Uzupełnieniem oferty jest Zefiros F1, która dedykowana jest do produkcji w otwartym gruncie. Syngenta w swej ofercie posiada także wczesną odmianę arbuza. Mirsini F1 odznacza się wysokim wskaźnikiem Brix ciemnoczerwonego miąższu.