A jednak cześć plonu uda się uratować. Pan Mieczysław Miszczak rolnik spod Łęczycy, na polach którego wyrosły krzywe buraki (czytaj więcej) odetchnął z ulga gdy okazało się, że część buraków zakupi od niego sieć LIDL. Lidl Polska zawsze podkreśla, że wspiera polskich producentów żywności, dlatego wykupiła część „niedoskonałych” buraków, o których media informowały w ubiegłym tygodniu. W ten sposób rolnik ograniczy straty finansowe, a Lidl Polska, oprócz wsparcia dostawcy, zrealizuje kolejne działanie w duchu zero waste.
Krzywe buraki to też żywność
„Jako społecznie odpowiedzialna firma, wierzymy, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jedno z naszych najważniejszych zadań. Podejmujemy w tym zakresie wiele działań, współpracujemy z Federacją Polskich Banków Żywności, prowadzimy autorski projekt „kupuję nie marnuję”, w ramach którego przeceniamy nawet do -70% żywność o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia, ale w pełni wartościową oraz prowadzimy działania doraźne. O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków” – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.
„Okazało się, że – jak sądziłem – sytuacja bez wyjścia, jednak ma swój szczęśliwy finał. Sieć Lidl Polska skontaktowała się ze mną z propozycją zakupu buraków. Cieszę się, że mój apel medialny został wysłuchany i Lidl zdecydował się na zakup warzyw. To dla mnie spora ulga. W przyszłym tygodniu moje gospodarstwo zapewni dostępność buraków w sklepach sieci Lidl na terenie całej Polski. Wierzę, że współpraca z dużymi sieciami handlowymi to szansa na rozwój małych i średnich gospodarstw” – dodaje Mieczysław Miszczak, właściciel gospodarstwa rolnego w Węglewicach Kolonii w woj. łódzkim.
Co można zrobić z buraków?
Nieperfekcyjne buraki w cenie 0,99 zł /1 kg pojawią się we wszystkich sklepach Lidl Polska od poniedziałku, 18.01. Więcej o niemarnowaniu żywności można przeczytać na stronie https://kimjestesmy.lidl.pl/zrownowazony-rozwoj/jak-nie-marnowac. Na stronie www.kuchnialidla.pl sieć udostępnia wiele ciekawych przepisów na dania z tym warzywem, w tym np. krem z buraka wg Karola Okrasy (https://kuchnialidla.pl/zupa-krem-z-buraka) lub gnocchi z burakiem wg Kingi Paruzel (https://kuchnialidla.pl/gnocchi-z-burakiem).
Zupa-krem z buraków wg Karola Okrasy | ||
Składniki: ugotowane buraki – 8 szt.; ziemniaki – 2 szt.; kolendra w ziarnach – 1 łyżka; kolendra świeża – 1 garść; oliwa z oliwek – 4-5 łyżek; ocet balsamiczny – 2-3 łyżki ; syrop klonowy – 1-2 łyżeczki ; śmietana 18%; papryczka chili – 0,5 szt.; bulion warzywny – 1 l; sól i pieprz | Przygotuj: moździerz oraz blender/malakser Krok 1: Miksujemy składniki zupy Ziemniaki kroimy w kostkę i lekko podgotowujemy. Kolendrę w ziarnach ucieramy w moździerzu. Do kielicha blendera wrzucamy 7 ugotowanych buraków, podgotowane ziemniaki, wlewamy około połowy bulionu, dodajemy utartą kolendrę, sól i pieprz. Miksujemy na gładki krem, w razie potrzeby dodając więcej bulionu. Następnie zupę doprawiamy 4 łyżkami oliwy z oliwek, 2 łyżkami octu balsamicznym, syropem klonowym i posiekaną, świeżą kolendrą. Ponownie miksujemy i na koniec dodajemy posiekaną papryczkę chili. Krok 2: Przygotowujemy salsę z buraka Pozostałego buraka kroimy w kostkę, doprawiamy oliwą z oliwek, octem balsamicznym i posiekaną, świeżą kolendrą. Krok 3: Podajemy zupę Zupę rozlewamy do miseczek, dekorujemy kleksem śmietany i salsą z buraka i kolendry. | |
Informacje o firmie:
Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w 30 krajach istnieje około 11.200 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 700.
źródło: informacja prasowa LIDL Polska