W ostatnich dniach w całej Polsce panują sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybowych. Temperatura w okolicach 10 0C w ciągu dnia, nocą oscylująca w okolicach 5 0C w połączeniu z wysoką wilgotnością to idealne warunki dla rozwoju mączniaka rzekomego.
Cebula ozima
Mączniak rzekomy. W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego. Interwencyjnie w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarografitowy nalot grzybni na blaszce liściowej zaleca się wykonanie zabiegu ochrony preparatem. Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
Zabiegi ochrony warto wykonać także profilaktycznie, na plantacjach na których nie ma aktualnie pierwszych objawów choroby. Zapewni to dobre zabezpieczenia plantacji przed chorobami grzybowymi w okresie spoczynku (zima).
Ochrona rozsady warzyw
Producenci pomidorów szklarniowych powinni pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na zdrowotność rozsady warzyw. Dotyczy to również produkcji rozsad warzyw polowych, która w niektórych gospodarstwach rozpocznie się już z początkiem stycznia. W produkcji rozsady występuje zagrożenie patogenami występującymi w podłożu:
- Zgnilizna pierścieniowa
- Zgorzel siewek powodowany przez Pythium spp. i Phytophtora spp.
Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zaleca się zastosowanie środka Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.
Jest to już ostatni komunikat warzywniczy w tym roku. Nie był to łatwy sezon dla producentów warzyw gruntowych. W szczególności producenci warzyw kapustnych już od końca maja zmagali się z intensywnym nalotem tantnisia krzyżowiaczka. Podobnie jak w 2015 r. bardzo duży problem stanowi mączlik warzywny, presja tego szkodnika była duża w całej Polsce a warunki pogodowe sprzyjały jego rozwojowi.
Mam nadzieje, że nasze komunikaty warzywnicze w tym trudnym sezonie były pomocne. Życzymy spokojnej zimy i zachęcamy do czytania naszych komunikatów w 2017 r.
Zespół Doradczy Bayer