Dobre wschody marchwi wysianej na redlinach – odmiana Laguna F1

W całej Polsce panują dobre warunki do rozwoju pierwszego pokolenia połyśnicy marchwianki. Zalecamy monitorowanie plantacji marchwi pod kontem tego szkodnika.

Połyśnica marchwianka (Psila rosae)

Larwy pierwszego pokolenia wyrządzają szkody w okresie wschodów roślin. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie. Larwy tej muchówki żerują na marchwi, pietruszce, selerze i pasternaku. Larwa jest walcowata , jasnożółta, długości około 7 mm. Samice składają jaja, tuż przy roślinie. Po 8-14 dniach wylęgają się larwy, które wgryzają się do korzeni. Drugie pokolenie pojawia się na przełomie lipca i sierpnia.

 

  • polysnicaZabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie monitoringu przy pomocy żółtych tablic lepowych. Tablice ustawia się na brzegach pola (20-30 cm od brzegu), po 3-4 z każdej strony pola. Tablice należy przeglądać codziennie i liczyć ilość odłowionych muchówek. Dorosłe muchówki maja długość około 5 mm. Tułów i odwłok jest koloru czarnego, a część głowy, czułki i odnóża koloru rudego (rdzawego). Odwłok jest szpiczasto zakończony. Progiem zagrożenia dla pierwszego pokolenia jest odłowienie od 1 do 2 (średnia z kilku tablic – na plantacjach o powierzchni od 1 do 2 ha rozstawiamy 5 tablic) muchówek (Fot. 1 )przez kolejne 3 dni. Należy wykonać 2 zabiegi opryskiwania co 7 dni jednym z zalecanych insektycydów.
  • Do ochrony plantacji marchwi przed połyśnicą marchwianką zalecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie

Ochrona cebuli

W ostatnich dniach docierały do nas sygnały z różnych rejonów Polski o chorobach w uprawach cebuli z dymki. Przypominamy o monitorowaniu plantacji pod kontem mączniaka rzekomego oraz Stemphylium. Szczegółowe informacje nt. monitoringu i zwalczania mączniaka rzekomego znajdziecie państwo w komunikacje z 4 kwietnia 2016 r (czytaj tutaj).

 

Obecnie panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwój szkodników. Pamiętajmy o śmietce i mączliku. Nadal aktualne są poprzednie komunikaty dt. lustracji plantacji, wystawia pułapek po to by w porę zauważyć pojawienie się szkodników.

Szczegóły na temat monitoringu i ochrony przed ww. szkodnikami znajdziecie Państwo w poprzednich komunikatach.

Pełen tekst komunikatu na http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl

stopka bayer grunt to bezpieczeństwo