W całej Polsce panują sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybowych, wysoka wilgotność powietrza wraz z wysoką temperaturą to sprzyjające warunki dla rozwoju mączniaków rzekomych, zarazy ziemniaka oraz chorób bakteryjnych. W tych dniach należy często lustrować plantacje a zabiegi ochrony wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą zauważenia pierwszych objawów. Wszystkie patogeny grzybowe w sprzyjających warunkach rozwijają się szybko i powodują duże porażenie plantacji.
Pomidor gruntowy
-
Zaraza ziemniaka. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby – brązowo oliwkowe plamy na liściach i zawiązkach owoców zalecamy zastosować środek Mildex 71,9 WG o działaniu systemicznym. Preparat wykazuje działanie antysporulacyjne – hamuje zarodnikowanie grzybów, a co za tym idzie jest doskonałym rozwiązaniem interwencyjnym w ochronie przed zarazą ziemniaka
- W uprawach pod osłonami zalecane stężenie: 0,2-0,3 % ( 200 – 300) ml środka w 100 litrach wody, przy ilości cieczy użytkowej: 120 – 150 l/1000m2;
- W uprawach gruntowych zalecana dawka 2 – 2,5 kg/ha;
Jeżeli był wykonany już zabieg tym środkiem to następny można wykonać po 7-10. Środek może być użyty 2 razy w sezonie wegetacyjnym, wymagane jest też stosowanie innych dopuszczonych środków w przemiennym stosowaniu.
Kolejnym polecanym preparatem jest Pyton Consento 450 SC dla którego uzyskaliśmy rozszerzenie etykiety o uprawę pomidora pod osłonami. (….)
Ogórek w uprawie polowej
- Mączniak rzekomy dyniowatych. Należy lustrować plantacje, pierwsze objawy choroby to żółte plamy na liściach ograniczone nerwami. Podczas deszczu i wilgotnej pogody na dolnej stronie liści w obszarze plam widoczny jest ciemny nalot zarodnikującego grzyba.
Do ochrony plantacji ogórka przed mączniakiem rzekomym polecamy preparaty:
- Mildex 71,1 WG najlepiej użyć go w momencie zarodnikowania grzyba ponieważ preparat ten hamuje zarodnikowanie. Zalecana dawka to 2,5 kg/ha maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.
- Infinito 687,5 SC środek o działaniu systemicznym i wgłębnym. Wykazuje działanie wyniszczające grzybnie rozwijającą się w tkankach roślinnych. Zalecana dawka dla jednorazowego użycia to 1,6 l/ha kolejny zabieg wykonać co 7 – 10 dni.
Marchew
-
Połyśnica marchwianka (Psila rosae). Zmiana pogoda stymuluje również lot szkodników w szczególności połyśnicy marchwianki. Przypominamy o monitorowaniu tablic lepowych i wykonanie zabiegu opryskiwania po odłowieniu 1 muchówki średnio na 1 tablicy przez kolejne 3 dni. Zabieg powtórzyć po 7 dniach
- Do ochrony plantacji marchwi przed połyśnicą marchwianką zalecamy zgodnie z nową rejestracją z dnia 21 lipca 2016 insektycyd Decis mega 050 EW w dawce 0,15 l/ha działający na szkodniki kontaktowo i żołądkowo lub preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Przypominamy iż stosując preparat Proteus 110 OD zwalczamy również bawełnicę topolowo-marchwiową.