Spotkanie prasowe jakie 14 marca odbyło się w warszawskiej siedzibie firmy ICL, było okazją do zaprezentowania nowości jakie na ten sezon przygotowała firma specjalizująca się w produkcji nawozów przeznaczonych przede wszystkim do upraw ogrodniczych.

 

Specjalistyczne nawozy

ICL, jak przypomniał Maciej Mynett, to firma oferująca szeroki wachlarz produktów, skierowanych do różnych segmentów produkcji roślin ozdobnych i szkółkarskich (45% sprzedaży) rolniczego w tym warzywa, sady i jagodniki (45%) i terenów zieleni, boisk i pól golfowych (10%). Pierwszy segment związany jest nawozami otoczkowanymi, gdzie sztandarowym produktem jest Omocote, nieprzerwanie od 25 lat zajmujący czołową pozycję wśród nawozów o spowolnionym działaniu. Segment rolniczy to przede wszystkim takie produkty jak Agroleaf Power wprowadzony na Polski rynek 16 lat temu, jako jeden z pierwszych nawozów dolistnych. Obecnie zaś do tego segmentu skierowanych jest aż 64 różnych produkty zarówno do stosowania dolistnego jak również fertygacji (Solinure) jak też granulaty NPK z technologią otoczkowanego azotu. Te ostatnie to nawozy wykorzystujące technologię E-max, czyli otoczkowanie azotu polimerową otoczką, gdzie jego uwalnianie odbywa się w czasie w korelacji z temperaturą i wilgotnością gleby. W ten sposób uzyskuje się efekt ograniczenia strat azotu związane z wypłukiwaniem tego składnika w glebie. Technologia otoczkowanego azotu dostępna jest w nawozach granulowanych jak Agromaster czy Agroblen.

Spotkanie otworzyła Krystyna Bergieł, zajmująca się marketingiem w firmie ICL

Nawozy z grupy Nova  (dawniej Select) to grupa nawozów jedno lub wieloskładnikowych przeznaczonych przede wszystkim do fertygacji jak saletra wapniowa, saletra potasowa, MKP i inne. Dzięki naszej szerokiej ofercie możemy zaproponować naszym klientom kompletne rozwiązania z zakresu nawożenia, co ma szczególne znaczenia w specjalistycznych uprawach, gdzie wykorzystuje się różne techniki nawożenia począwszy od nawożenia posypowego, przez fertygację i nawożenie dolistne – podkreślał Maciej Mynett.

Maciej Mynett odnosząc się do historii przypomniał o obecności nawozów Osmocote na polskim rynku od 25 lat

W zakresie upraw warzywniczych nawożenie jest o wiele bardziej skomplikowane, gdyż zarówno wymagania poszczególnych gatunków jak też poszczególnych gospodarstw są bardzo różne. W przypadku większości bardzo dobrze sprawdza się Agromaster, który to nawóz zastosowany posypowo w różnych warunkach glebowych, dzięki powolnemu uwalnianiu azotu, daje bardzo dobre efekty. Również powszechnie stosowane są dolistne nawozy z grupy Agroleaf Power.

Nie tylko nawozy

Bożena Petykiewicz, generalny dyrektor ICL w Polsce, przedstawiała czym zajmuje się ta wywodząca się z Izraela spółka. Rolnictwo i dostarczane na jego potrzeby nawozy to tylko jeden z 3 głównych filarów firmy. Zajmuje się ona również dostarczeniem składników i mieszanek funkcjonalnych do produkcji żywności, które podnoszą jej wydajność, modyfikują teksturę, wartości odżywcze oraz wydłużają ich okres przydatności do spożycia jak również do produkcji żywności. ICL jest również światowym leaderem w produkcji zaawansowanych technologicznie dodatków i materiałów chemicznych do wielu zastosowań przemysłowych. W oparciu o nasze surowce staramy się zaspokoić podstawowe potrzeby konsumentów – podkreślała B. Petykiewicz. Prowadzone jest to w oparciu o takie produkty jak potas, fosfor i polisiarczany, brom i magnez, mające wielorakie zastosowanie. Duża ich część pochodzi z Morza Martwego, gdzie pozyskuje się je w procesie pompowania i odparowywania wody. Wydobywane przez ICL surowce znajdują zastosowanie w produkcji szeregu produktów i technologiach używanych na co dzień m.in. w budownictwie, rozwiązaniach przeciwpożarowych, elektronice, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i innych.

Bożena Petykiewicz, generalny dyrektor ICL w Polsce

Odczyn wody pod kontrolą

Ofertę typowych nawozów uzupełniają dość innowacyjne produkty, przydatne w produkcji ogrodniczej. Jednym z nich jest PeKacid, który to nawóz pozwala skutecznie obniżyć pH wody. Produkt oparty na kwasie fosforowym zawiera również potas, tak wiec jego stosowanie pozwala dostarczyć roślinom obu tych składników.

Tomasz Pisulewski prezentowała jak szybko można obnizyć odczyn wody

pHixer to kolejny produkt, typowy zakwaszacz, dzięki któremu można wpływać na pH cieczy. Użycie 100 ml na 100 l wody, wpływa na znaczące obniżenie pH – w prezentacji podczas spotkania udało się obniżyć pH z poziomu 7 do 3,6.

Efekt działania PeKacid

H2Flo to kolejny ciekawy produkt który pozwala oszczędzać wodę nawet do 30%. Jego zastosowanie pozwala znacznie szybciej nasączyć podłoża które trudno lub wolna wchłaniają wodę. Zastosowany doglebowo H2Flo wpływa na lepsze rozprzestrzeniania się wody w glebie.

Pokaz działania H2Flo gdzie widać jak torfowy krążek szybka wchłonął wodę (menzurka z lewej)