Veronor F1

W tym roku w regionie Igołomi wczesne odmiany kapust, których uprawę przyspieszano w niskich tunelach zaczęły trafiać na rynek około 28 kwietnia. Uprawie wczesnych gatunków warzyw kapustnych, w tym m.in. kapuście poświęcone były warsztaty polowe odbywające się w gospodarstwie państwa Ciastoniów 10 maja w Igołomi zorganizowane przez firmę Syngenta.

Mirror F1 to jedna z najwcześniej dojrzewających kapust
Mirror F1 to jedna z najwcześniej dojrzewających kapust

Najwcześniej dojrzewającą odmianą kapusty, uprawianą w tym gospodarstwie jest Mirror F1 (okres wegetacji 50-53 dni). Odmiana ta uprawiana jest już od kilku lat z bardzo dobrymi efektami w tym regionie. W przypadku tej odmiany, podobnie jak innych odmian oferowanych przez firmę Syngenta nie ma problemów z wybijaniem w pędy kwiatostanowe (jarowizacja). Odmiana ta charakteryzuje się bardzo dobrym wypełnieniem główek oraz odpornością na pękanie. Jest to bardzo dobra odmiana do uprawy w tunelach, raczej nie spotyka się je w uprawach prowadzonych pod agrowłokninami.

Kolejną wczesną odmianą jest Veronor F1 (okres wegetacji 53-55 dni), jest to również bardzo wczesna odmiana. Jak na wczesne odmiany jest to odmiana o bardzo wysokim posadowieniu, co zapobiega podgniwaniu pierwszych liści. Jest to szczególnie ważne w uprawie kapust w takich regionach jak igołomskim, gdzie występują raczej ciężkie gleby na których w razie silniejszych opadów deszczu okresowo może zalegać woda. Muszę jednak stwierdzić, że podobnym wysokim usadowieniem cechuje się większość naszych odmian kapusty. Interesującą, również wczesną odmianą kapusty, ale dedykowaną raczej do uprawy na lekkich glebach jest Kevin F1 – informował Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.

Kolejną, wczesną odmianą kapusty o bardzo zgrabnych główkach, o cienkich nerwach dobrze sprawdzającą się również w eksporcie jest Bolicor F1. Odmiana ta od kilku sezonów z powodzeniem uprawiana jest np. w regionie igołomskim.

Konektor F1
Konektor F1

Odmianą, która na rynek będzie wprowadzana w przyszłym roku jako kapusta do upraw pod agrowłókninami jest Konektor F1. Jest to odmiana o bardzo szybkim wzroście zarówno wegetatywnym jak i generatywnym. Odmiana ta ma pozwolić zapewnić ciągłość zbiorów, dobrej jakości główek kapusty. Odmiana ta w tym roku na rynek trafi na przełomie maja-czerwca. W przypadku tej odmiany można uzyskać już główki kapusty o masie około 2,5 kg.

Odmianą stosowaną również do upraw pod włókninami o okresie wegetacji wynoszącym 70-75 dni, główkami o masie około 3,5 jest Grepala F1. Odmiana ta ma bardzo dobrą tolerancję na pękanie. Odmiana ta nadaje się również do tzw. pierwszego kwaszenia. W podobnym typie jest odmiana Gregorian F1, o podobnej wczesności, ale troszkę innym typie główki.

Drugą odmianą w kolejności jeśli chodzi o wczesność włoską odmianą kapusty, dostępną drugi rok na rynku jest Atlanum F1 (okres wegetacji około 75 dni), odmiana ta w tym roku na rynek z regionu igołomskiego powinna trafić do sprzedaży jako już duża główka (1,5-2 kg) około 10 czerwca. Odmiana ta charakteryzuje się dobrym wyrównaniem roślin, skoncentrowanym zbiorem, odmiana ta nadaje się również do uprawy w wyższym zagęszczeniu.

Więcej o prezentowanych w trakcie spotkania wczesnych odmianach kalafiorów czytaj…