Pietruszka jest traktowana głównie jako przyprawa. W Polsce najczęściej wykorzystuje się jej korzeń oraz nać, przede wszystkim do celów kulinarnych. To właśnie z tego powodu wielu rolników decyduje się na jej siew. Jest jednak jeszcze jeden powód. Warzywo to jest dosyć proste w uprawie i można siać je na zimę jak też wiosnę. Ważne jest jednak, aby została ona zasiana w optymalnym terminie, co pozwoli na osiągnięcie najlepszej jakości zbiorów. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy siać pietruszkę oraz jakie są jej wymagania?
Kiedy siać pietruszkę na zimę?
Pod względem terminu siewu, pietruszka jest dosyć elastycznym warzywem, sieje się ją zazwyczaj wiosną, ale można ją także siać późną jesienią. Do jej uprawy wykorzystuje się już zaprawione nasiona, które sieje się zazwyczaj w redlinach, czasem tylko na płask (ta druga forma siewu rekomendowana jest w uprawach realizowanych na zbiór natki). Najlepszym terminem na siew pietruszki jest wczesna wiosna, koniec marca lub początek kwietnia. Jest to spowodowane dużymi zapasami wody w glebie, która umożliwi szybki wzrost warzyw.
Co jednak równie istotne, pietruszkę można również siać zimą, z przeznaczeniem na zbiór wczesnoletni. Warzywo to doskonale sprawdza się bowiem w uprawie ozimej. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że siew późnojesienny niesie za sobą również pewne ryzyka jak np. uszkodzenie młodej rośliny przez przymrozek, często również jakość plonu handlowego po zimie jest gorsza, dotyczy to m.in. jego wyrównania. Ostatnim terminem na siew późnojesienny jest koniec listopada lub początek grudnia (ostatnie wejście w pole przed śniegami – nasionko ma przeleżeć do wiosny). Należy wtedy zasiać nasiona najwyższej jakości. Warto także zadbać o to, aby rośliny nie wykiełkowały przed nastaniem zimy, bowiem nie przetrwają one mrozów.
W przypadku pietruszki znaczenie ma nie tylko to, kiedy zostanie zasiana, ale również to, jak zostanie zasiana. W przypadku tego warzywa najczęściej stosuje się siew precyzyjny rzędowy. Warto jednak pamiętać, że rozstawa rzędów oraz zagęszczenie roślin w dużej mierze zależą od tego, na jaki cel przeznaczona jest pietruszka. Różnić może się także głębokość oraz objętość nasion na metr kwadratowy.
Kiedy siać pietruszkę naciową? — wymagania
Pietruszka jest warzywem, które najlepiej radzi sobie w klimacie umiarkowanym. Co ważne, jest to roślina bardzo lubiana przez rolników, ponieważ nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Ma bardzo małe wymagania cieplne i cechuje się dużą mrozoodpornością. Pietruszka zaczyna kiełkować już w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza oraz wytrzymuje przymrozki do -9 stopni. Może również zimować na polu, w tym celu należy jednak przykryć ją liśćmi lub ligniną.
Pietruszka ma jednak duże wymagania wodne. Niedobory wody mogą sprawić, że plony będą znacznie mniej obfite, może również dojść do rozwidlenia się korzeni. Decydując się na siew tego warzywa, należy również zadbać o to, aby gleba była dobrze odchwaszczona. Co więcej, warzywa korzeniowe wymagają gleby żyznej oraz bogatej w próchnicę i składniki odżywcze. Należy także unikać gleb lekkich oraz bardzo ciężkich. Stosując się do powyższych wskazówek, można spodziewać się obfitych plonów na wiosnę.