Początek czerwca to dobra czas na ocenę kondycji kapust uprawianych na wczesno letni zbiór z przeznaczeniem na świeży rynek i pierwszego kwaszenia. Taka też produkcja realizowana jest w gospodarstwie Tomasza i Haliny Lemiechów. Gospodarstwo to zlokalizowane jest w okolicach Przeworska i nastawione na produkcję warzyw kapustnych.
Jak informuje Pan Tomasz, tegoroczny areał przeznaczony w jego gospodarstwie pod warzywa to prawie 7 ha, oczywiście z dominującymi w uprawie warzywami kapustnymi.
W tym roku zbiory kapust z upraw przyspieszanych agrowłókninami rozpoczęto tutaj w dniach 24-25 maja. W uprawie znajdowały się tutaj takie odmiany jak: Tiara F1 (Bejo), Thalys F1 (Bejo), Conqueror F1 (Bejo) oraz Gallican F1 (Syngenta).
W grupie odmian na zbiór letni stawia się tutaj na odmiany Cabbice F1 (Hazera) oraz Callaway F1 (Hazera).
Na późniejsze zbiory w uprawie dominują takie odmiany jak Newton F1 (Hazera) oraz Tyson F1 (Hazera).
Jak informuje T. Lemiech, warzywa z jego gospodarstwa trafiają do sprzedaży głównie do hurtowni i sklepów w okolicznych miastach, takich jak Rzeszów, Przeworsk czy Jarosław. Początek tego sezonu uważam za bardzo udany zarówno jeśli chodzi o plon, jego jakość i cenę. Średnio udawało mi się w sprzedaży hurtowej uzyskać 3,5-4 zł/główkę kapusty z upraw na lekko przyspieszony zbiór spod agrowłókniny. Taki poziom uważam, że pozwala pozytywnie myśleć dalej o produkcji kapusty na wczesny zbiór – informuje T. Lemiech.
W tym gospodarstwie od 5 lat uprawia się kapusty o płaskich główkach. Początkowo produkcja ta była niewielka. Konsumenci jednak szybko przekonali się do walorów tego typu kapusty z których w uprawie w tym gospodarstwie znajduje się odmiana Callaway F1. Odmiana ta ceniona jest zarówno ze względu na swoje walory kulinarne, ale również krótki, około 75-dniowy okres wegetacji. W ocenie plantatora odmiana ta ma przeciętne wymagania jeśli chodzi o choroby czy szkodniki. Do sprzedaży w przypadku tej odmiany trafiają głównie główki o masie 2,5-3 kg.
W ocenie plantatora wartą uwagi odmianą kapusty na letni zbiór jest również Cabbice F1. Ta stosunkowo nowa odmiany z firmy Hazera wyróżnia się bardzo cienkimi i kruchymi liśćmi. Polecana jest na surówki i do najwcześniejszego kwaszenia. Jej okres wegetacji to ok. 80 dni. W tym czasie buduje główki o masie 3-5 kg. Pozostawiona w polu przez okres nawet 3 tygodni nie pęka, charakteryzuje się dużą zdrowotnością.
W przypadku zwalczania takich szkodników jak mączlik warzywny, który w ostatnich sezonach bardzo nasilił swoją obecność stosuje się zabiegi takimi produktami jak np. Movento 100 SC. Zwalczania wymaga również tantniś krzyżowiaczek, ale na szczęście w ostatnim czasie populacje tego szkodnika jest trochę mniejsza. Dobrze oceniana jest również skuteczność preparatu Coragen 200 SC, który zwalcza m.in. tego szkodnika.
Gospodarstwo plantacje zakłada w większości z gotowej rozsady zakupywanej w firmie Krasoń. Zawsze zamawia się rozsadę zaprawianą Verimarkiem, co pozwala przez ponad miesiąc od posadzenia nie stosować zabiegów insektycydowych.