W gospodarstwach i na rynku widać spore zmiany. Dotyczą one zarówno technologii produkcji, ale przede wszystkim wymagań rynkowych. W przypadku produkcji kapusty na świeży rynek ważna staje się wielkość główek, ich zdrowotność, ale też bezpieczeństwo dla konsumentów. Za tymi wymaganiami muszą podążać producenci kapusty. Jak to robić? Rozmawialiśmy o tym podczas webinarium zorganizowanego przez nasz portal 17 stycznia.

Webinarium poświęcone trendom w uprawie kapusty zorganizowaliśmy z naszymi partnerami: Enza Zaden Poland, Yara Poland, Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ oraz Jakub Sobecki Doradztwo Agronomiczne. Cały Webinar można obejrzeć na końcu artykułu.

kapusta
Uczestnicy Webinaru dotyczącego trendów w uprawie kapusty

Coraz więcej z gotowej rozsady

Widoczny jest wśród producentów trend korzystania z gotowej rozsady warzyw wyprodukowanej przez profesjonalnych dostawców jak Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Potwierdziła to przedstawicielka tego podmiotu Aleksandra Wronka, informując że ich firma rocznie produkuje około 400 milionów rozsad warzyw polowych i 13 milionów warzyw szklarniowych. Cała ta produkcja realizowana jest na powierzchni 19 ha, z czego 15 ha to nowoczesne obiekty szklarniowe. Dlaczego gotowa rozsada? Bo jest wyrównana, dobrze zahartowana i przygotowana odpowiednio do sadzenia. To wpływa na późniejsza produkcją w całym cyklu uprawowym aż do zbioru. Dzięki takiej rozsadzie producent może uzyskać bardzo wyrównany plon, co ma znaczenie szczególnie przy zbiorze kombajnowym gdzie zbiór jest wykonywany jednorazowo – podkreślała Aleksandra Wronka. Potwierdziła również coraz większe przekonanie producentów do rozsady zaprawianej Verimarkiem, której w roku 2021 GPR KRASOŃ wyprodukował już 180 milinów. Dzięki tej zaprawie, którą rośliny są traktowane na 2-3 dni przed dostawą do klienta są one chronione przed śmietką (i innymi szkodnikami) przez około 30 dni. To znacząco wpływa na obniżenie kosztów ochrony w pierwszym okresie wzrostu.

W ostatnim etapie produkcji rozsada jest na hartowniku przygotowywana do warunków polowych

Jakie odmiany wybierać?

Najlepiej takie jakich oczekują odbiorcy. O nowościach z asortymentu Enza Zaden i Takii Seed opowiadał Bernard Zioło. Wśród nich jest odmiana Commander F1, która w warunkach polowych wyróżniła się bardzo wysoką zdrowotnością, nawet w sytuacji dużego nadmiaru wody. Odmian ta sadzona w dużych zagęszczeniach 45 tys. szt./ha zapewnia główki o masie około 2 kg, przy mniejszym (30 tys. szt./ha) główki mogą osiągać wagę do 5 kg. Odmiana Sunta F1 to z kolei propozycja dla tych którzy uprawiają kapustę w tunelach lub pod płaskimi przykryciami. Nie jest to odmiana najwcześniejsza i raczej polecana na wydłużenie zbiorów wczesnych, ale cechuje się bardzo wioską zdrowotnością i odpornością na pękanie. Cheeta F1 to również odmiany do nasadzeń na późniejszy zbiór spod agrowlókniny lub bez okrycia. Cechuje się mocnym wigorem i jest tolerancyjna na deficyt wody. Może być sadzona w zagęszczeniu do 50 tys. szt./ha zapewniając główki o masie 1,5-2 kg. Predeco F1 to już kapusta typowo letnia o okresie wegetacji wynoszącym 80 dni, twory nieduże główki (1-1,5 kg) bardzo dobrze prezentujące się w kartonach czy łuszczkach. Verdeco F1 to podobna odmiana typowo marketowa do zbioru wczesną jesienią. Strukta F1 to uniwersalna odmiana i do przetwórstwa i na świeży rynek. Ceniona jest przez producentów którzy robią kiszonki. Cechuje się wysoką tolerancją na trudne warunki pogodowe oraz ma długie okno zbiorcze. Storka F1 to już kapusta do niezbyt długiego przechowywania. Może być uprawiana w dużych zagęszczeniach (nawet do 60 ty. szt./ha) zapewniając wtedy średniej wielkości główki o masie około 2 kg. Coronata F1 to z kolei kapusta do długiego przechowywania o bardzo dobrej zdrowotności polowej.

kapusta biała Predeco
Kapusta biała Predeco F1