W dniu 31 stycznia w Gminnym Domu Kultury w Cielądzu odbyło się spotkanie warzywnicze. Zorganizowały go firmy Bayer i Seminis, ICL, Nordkalk oraz gospodarz terenu, dystrybutor środków produkcji rolniczej i ogrodniczej Rolcomplex. W wydarzeniu udział wzięli plantatorzy warzyw, głównie z powiatu rawskiego, gdzie w produkcji warzywniczej dominuje uprawa kapustnych. Spotkanie otworzył i prowadził Piotr Dutkowski, przedstawiciel marki Seminis.
Rynek warzyw
Swe wystąpienie rozpoczął od przybliżenia zagadnień związanych ze sprzedażą warzyw. Mówił też o ryzyku w ogrodnictwie. Z opracowania, które przedstawił wynika, że największym problemem dla warzywników są kwestie pogodowe. W 2023 roku, dla przykładu, bardzo ciepła byłą jesień, co spowodowało skumulowanie się podaży i problemy ze sprzedażą towaru. Istotne kwestie to także wzrosty kosztów produkcji, wzrost importu przy spadku eksportu.
Piotr Dutkowski mówił też o rynku konsumenckim. W Polsce najczęściej kupowany jest kalafior w całości, z liśćmi. Dominują klasyczne białe róże. Typ romanesco ma znaczenie mniejsze z 1% udziałem w sprzedaży. Innych typów kalafiorów praktycznie nie sprzedaje się w Polsce. Dominującym kanałem sprzedaży jest zbyt przez sieci handlowe. Kolejna forma zaopatrzenia konsumentów to sprzedaż bezpośrednio przez rolnika a także sklepy osiedlowe. Ceny w Polsce charakteryzują się wysoką zmiennością, co wyróżnia nasz rynek na tle innych europejskich krajów. Spożywamy też kalafiora więcej niż mieszkańcy innych krajów Europy, zwłaszcza formie gotowanej. Wyróżnia nas także 62% odsetek konsumentów, którzy kalafiory spożywają w zupach, co jest nietypowe dla krajów Europy Zachodniej. Podejmując decyzje zakupowe polscy konsumenci w 70% kierują się świeżością, a w 55% ceną. Kolor róży również jest bardzo ważny i ma on korelację ze świeżością. To dowodzi wysokiego nakierowania na jakość kalafiora Polaków, choć kryterium finansowe także jest istotne. Jesteśmy też otwarci na nowości i eksperymenty kulinarne.
Jak uzyskać idealną biel róż?
Można ten cel osiągnąć przez dobre ich okrycie liśćmi a także poprzez cechy odmianowe. Koncept Curdivex pozwala na uzyskanie róż białych bez ich okrywania, gumkowania czy załamywania liści. Whitex F1 jest jedną z takich odmian. Może być sprzedawany z liściem, a także w łuszczce. Odmiana nadaje się do uprawy pod płaskimi osłonami, i tak dzieje się na przykład w okolicach Piątku.
Britex F1 to kolejna odmiana z tego konceptu. Okres wegetacji tej kreacji to 73-76 dni, a polecana jest do uprawy poza okresem najgorętszego lata.
Nowością na sezon 2024 jest odmiana Cardex F1. Okres jej wegetacji wynosi 75-82 dni. Odmiana ta jest unikatowa, ma w sobie cechy tradycyjnych kalafiorów i róża okryta jest skrętnym liściem oraz cechy Curdivexa, czyli utrzymanie białeko koloru róży. Nie wymaga okrywania róży, co ogranicza koszty produkcji, może być uprawiana przez cały sezon. Wigor rośliny jest mocny, dłuższa jest też jakość pozbiorcza plonu. Selekcja dedykowana jest do uprawy na świeży rynek ale także do zagospodarowania przemysłu. Zdaniem Piotra Dutkowskiego, jest to także odmiana bardzo smaczna.
Wciąż za nowość można uznać także Lavaredo F1. To wariant do uprawy jesiennej. Róże są zbite, można je kierować na świeży rynek lub różyczkować. Zaletą kreacji jest wysoka zdrowotność, w tym dobra tolerancja na Xanthomonas.
Prelegent odniósł się także do standardów firmy Seminis, już od pewnego czasu znanych plantatorom. Odmiana Fortaleza F1 pozostaje na rynku. Cechuje się powtarzalnością nawet w zmiennych warunkach uprawy i na różnych stanowiskach.
Dostępne będą w 2024 roku także nasiona odmiany Predazzo F1. Latem wymaga ona 75 dni wegetacji, jesienią średnio o 10 dni więcej. Radzi sobie jednak zarówno w warunkach ciepłej pogody jak i w chłodniejszych etapach sezonu. Okrycie róży jest bardzo dobre, podobnie jak polowa zdrowotność. Kalafior ten można pozostawić na uprawnym stanowisku na późniejszy zbiór, jeżeli wycięcie w optymalnym terminie nie jest możliwe. Okrycie róż sprzyja też odporności tej odmiany na wystąpienie jesiennych przymrozków. Można ją bez uszczerbku na jakości plonu przetrzymać w polu nawet przy spadkach temperatury.
Brokuły i kapusta
Piotr Dutkowski przekazał też najważniejsze informacje o kilku odmianach brokuła z oferty Seminis. Firma ta wprowadza na rynek kreacje z konceptu High Rise. Wzniesione rośliny umożliwiają zbiór mechaniczny. Wyżej wyniesione róże, szybciej osuszają się, co przekłada się na mniejsze problemy z bakteriozą.
Jedną z takich odmian jest SV1002 BL. To kopulasty brokuł o dość ciężkich różach na produkcję wiosenną i letnią.
Taipei to z kolei wariant jesienny. Rekomendowany termin sadzenia przypada na okno od 5 do 25 lipca. Róże są wyniesione, ciemnozielone i duże o kopulastym kształcie.
Piotr Dutkowski mówił też o brokule gałązkowym. W ofercie Seminis są dwie jego odmiany – Sibsey i Pennybridge. Pozyskiwanie plonu z nich jest bardziej pracochłonne niż w przypadku typowych odmian, ale rynek jest w stanie zagwarantować za niego lepsze stawki.
Typowo przemysłową odmianą z portfolio firmy jest z kolei Titanium F1. Przy dobrym, nawadnianym stanowisku możliwe jest uzyskanie 17-19 t różyczki z 1 ha.
Także Andersia to odmiana o przemysłowym zastosowaniu. Uzysk plonu jest podobny jak przy Titanium F1, a zaletą zbiór na raz, co przy sprzyja mechanicznemu różyczkowaniu bezpośrednio na polu.
Wspomniana już odmiana Taipei także nadaje się do produkcji różyczki, jest ona bardzo wysokiej jakości. Seminis oferuje plantatorom także kilka odmian kapusty.
W gronie odmian swieżorynkowych, których produkcja silnie dominuje na terenie Gminy Cielądz, prelegent wymienił Galvatron F1 i SV3404JL F1. Pierwsza nadaje się do produkcji jesiennej i przechowywania. Druga ma okres wegetacji wynoszący 140 dni, więc polecana jest do sadzenia w maju. Może być uprawiana w zagęszczeniu do 40 tys. szt./ha. Nadaje się do przechowywania z myślą o sprzedaży zimą i wczesną wiosną.