XXVII Małopolskie Dni Kapusty, które w tym roku w Charsznicy odbyły się w dniach 9-10 września, posłużyły za doskonałą okazję do przeglądu nie tylko odmian kapusty ale i marchwi, którą wykorzystuje się w trakcie przygotowywania kiszonek. Selekcje odmianowe obu gatunków można było zobaczyć m.in. na poletkach zorganizowanych przez Seminis. Tam reprezentant marki, Piotr Dutkowski, opowiadał o cechach odmian które szczególnie polecał do uprawy w kolejnym sezonie.
Odmiany kapusty
Jedną z nowych odmian w portfolio Seminis jest selekcja oznaczona numerem SV3404JL F1. To dobry wariant produkcji dla tych plantatorów, którzy zaopatrują sieci supermarketów. Odznacza się dłuższym okresem wegetacji, wynoszącym ok. 140 dni. Główki wyróżniają się doskonałą zdrowotnością. Szybciej dorastają główki innej „supermarketowej” nowej odmiany, tj. Galvatron F1. W gronie odmian do przetwórstwa P. Dutkowski polecił uprawę kreacji takich jak Ambrosia F1, Kronos F1, Kolia F1, Vestri F1, Menzania.
Odmiany marchwi
Seminis w Charsznicy zaprezentował kilka odmian marchwi. Jedną z nich była Carruba. To nowość, która dołączy do grona komercyjnych odmian Seminis już w przyszłym sezonie. Jej okres wegetacji to ok. 100 dni, a zaletą jest zdrowa i silna nać. Korzenie osiągają długość ok. 20 cm, są wyrównane i gładkie. Caribou to wariant świeżorynkowy. Korzenie są gładkie, łatwe w przygotowaniu do sprzedaży. Kondycja naci predysponuje tę marchew do zbioru mechanicznego. P. Dutkowski wspomniał też o odmianie Carlano F1. Buduje ona nieco dłuższy i grubszy korzeń niż poprzednio omawiane. Odznacza się wyjątkową zdrowotnością i jest zalecana do uprawy także metodą ekologiczną.
Więcej na filmie
Piotr Dutkowski zgodził się wystąpić przed kamera portalu www.warzywapolowe.pl. W trakcie niedługiego filmu zamieszczonego poniżej opowiada o specyfice wymienionych powyżej odmian kapusty i marchwi. Warzywa te i ich kondycję 10 września 2023 roku można także zobaczyć w przygotowanym dla państwa materiale: