Zmiany w preferencjach odbiorów warzyw, wymuszają też na producentach modyfikacje w zakresie technologii uprawy. W przypadku kapusty głowiastej białej dotyczy to także wielkości produkowanych główek. Jeśli mają one trafić na rynek warzyw świeżych optymalnie gdy będą miały masę 2,5-3,5 kg. Jak takie uzyskać? Konieczna jest większe zagęszczenie uprawy. Które odmiany nadają się do tego najlepiej? Zapraszamy na FILM.
Storidor F1 to typowo odmiana przechowalnicza. Okazuje się, że nawet przy późnym terminie sadzenia, jako poplon po wczesnych warzywach, daje ona możliwość uzyskania dobrego jakościowo plonu. Z nasadzeń realizowanych pod koniec czerwca, można uzyskać jakościowo bardzo dobrej jakości główki kapusty do długiego przechowywania – wyjaśnia Władysław Tokarczyk z Syngenta, dodając że przy takim terminie nasadzeń z powodzeniem można zwiększyć obsadę do nawet 40 tys. roślin/ha.
Kolejnym przykładem, bardzo plastycznej odmiany, która z powodzeniem może być uprawiana w większym zagęszczeniu jest Zielonor F1. Odmiana ta uprawiana w zagęszczeniu 28 tys. szt./ha. zapewnia główki o masie 3-3,5 kg, natomiast przy zagęszczeniu 40 -45 tys./ha główki będą mniejsze o masie do 2 kg, a więc takie jakich wymagają obecnie supermarkety. Za uprawą tej odmiany przemawia też jej niezwykła przydatność do długiego przechowywania i piękna zielona barwa liści nawet po okresie kilkumiesięcznego składowania w chłodni – przypomina Grzegorz Goździk z Syngenta.