Wybór właściwej odmiany kapusty białej do przechowywania to temat nurtujący wielu plantatorów. Czy w tym przypadku stawiać na sprawdzone już standardy, czy może skorzystać z nowych odmian, które mają zapewnić lepszą jakość tego warzywa po kilku miesiącach przetrzymywania kapusty w chłodni?
O tym na jakie odmiany do długiego przechowywania warto postawić w kolejnym sezonie informował nas Mateusz Kwiatkowski z firmy Syngenta. W jego ocenie bardzo ciekawe zapowiadają się trzy stosunkowo nowe odmiany z portfolio reprezentowanej przez niego firmy. Są to Kilastor F1, Marconi F1 i Kepler F1.
Kilastor F1 to odmiana o okresie wegetacyjnym wynoszącym 140-145 dni, główkami o masie 4-5 kg. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo dobrą zdrowotnością, intensywne pokrycie woskiem powoduje, że jest mało porażana przez szkodniki. Odmiana ta zasługuje na uwagę również ze względu na tolerancje na kiłę kapusty.
Marconi F1 to tegoroczna nowość, do długiego przechowywania. Jej okres wegetacji to około 140 dni. Główki osiągają masę 2-3 kg, a wiec doskonałe do sprzedaży w supermarketach. Kapusta ma ładny, intensywnie zielony kolor. Pionowy pokrój liści zabezpiecza kapustę przed przegrzaniem w czasie upalnej pogody. Silne pokrycie woskiem powoduje, że odmiana ta jest mało wrażliwa na szkodniki.
Kepler F1 to odmiana, która w tym orku dołączyła do oferty odmian firmy Syngenta rekomendowanych do długiego przechowywnaia. Jej okres wegetacji to 140-145 dni. Ma trochę wiesze główki od odmiany Marconi. Kształt główek tej odmiany jest lekko spłaszczony. Odmiana ta jest pokryta bardzo dużą warstwą wosku, co powoduje, że jest liderem jeśli chodzi o jej odporność na wciornastka.
Więcej o tych trzech odmianach dowiecie się oglądając materiał filmowy: