Prezentacji odmian kalafiorów przeznaczonych dla przemysłu dedykowane było szkolenie zorganizowane 30 września w gospodarstwie Marty i Grzegorza Stanek w miejscowości Chrzanów koło Pacanowa. Jego organizatorami były firmy Seminis oraz Yara Poland.

Produkcja nastawiona na przemysł

W rodzinnym gospodarstwie pp. Stanków pod uprawę kalafiora i brokuła w zależności od roku przeznacza się około 26 ha. Z uwagi na duże rozdrobnienie oraz liczne dzierżawy produkcja ta realizowana jest na znacznej ilości działek, co uniemożliwia ich nawadnianie. W tak suchym jak obecny sezon znaczącą wpłynęło to na plony, które w opinii gospodarzy zapowiadają się prawie o 50% niższe w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety niższe plony w tym jak też wielu innych gospodarstwach nie mają niestety przełożenia na ceny jakie gospodarze uzyskują za kalafiory kierowane do przetwórstwa. Pan Grzegorz, dzięki właściwej agrotechnice oraz wybraniu optymalnych dla swojego regionu odmian kalafiora, mimo tak trudnego roku może mówić o i tak dobrych plonach i ich wysokiej jakości. Kolejny już sezon swoją przydatność do uprawy potwierdziła tutaj odmiana Giewont F1, który ma duże i bardzo dobrej jakości różne spełniające oczekiwania zakładu przetwórczego. Należy dodać, że odmiana ta ma decydujący udział jeśli chodzi o nasadzenia tego gatunku.

W gospodarstwie pp. Stanków do różyczkowania używa się maszynę pozwalającą na przygotowanie przez 10 osób w ciągu 6 godzin do około 7 ton różyczki. Przygotowany w ten sposób surowiec w zupełności spełnia oczekiwania zakładów przetwórczych i jest dobrze klasyfikowany – informowała Marta Stanek.

Odmiany kalafiorów

W trakcie spotkania prezentowano nowe odmiany kalafiorów, które w przyszłości mają wejść do sprzedaży towarowej lub też znajdują się już w uprawie. Jak informował Paweł Skrzyniecki, reprezentowana przez niego firma Seminis, w swojej ofercie będzie miała w przyszłości coraz więcej odmian, które z jednej strony będą miały bardzo ładne, białe róże, a z drugiej strony będą na tyle odsłonięte, że możliwe będzie prowadzenie zbioru mechanicznego. Jedną z takich nowości z nowej grupy promowanej pod marką Curdivex jest prezentowana na poletkach odmiana Whitex F1, która ma około 75 dniowy okres wegetacji. U tej kreacji mimo odkrycia róży nie dochodzi do jej żółknięcia, a dzięki temu, że nie wymaga tzw. gumkowania pozwala znacznie ograniczyć koszty produkcji. Odmiana ta przeznaczona do sprzedaży detalicznej nie żółknie w czasie obrotu towarowego, a przeznaczone do różyczkowania zapewnia bardzo wysokiej jakości surowiec. W planach jest wprowadzenie także odmian które zastąpią lub będą ulepszoną wersją takich sprzedażowych hitów jak Giewont F1 czy Fortaleza F1.

Nowość odmiana Whitex, która do sprzedaży trafi już w przyszłym sezonie

Na poletkach uprawowych skupiono się jednak na prezentacji dostępnych na rynku odmian dedykowanych do przetwórstwa. Pierwszą z prezentowanych kreacji była odmiana Fortaleza F1 o 75-dniowym okresie wegetacji, który bardzo dobrze utrzymuje. Odmiana ta ma długie, dobrze okrywające róże liście, która zapewniają bardzo dobrej jakości białe róże, bardzo dobrze sprawdzające się w różyczkowaniu.

SV5818AC to kalafior do nasadzeń wczesnojesiennych

SV5818AC to kalafior do nasadzeń wczesnojesiennych, w tym roku wyszła również bardzo dobrze na zbiór sierpniowy. Kreacja ta ma okres wegetacji o długości około 85–95 dni, charakteryzuje się wysoką zdrowotnością i wyrównaniem roślin w polu. Dzięki temu, że ma mocny system korzeniowy dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, co pokazał ten rok – nawet na nienawadnianych plantacjach dała zadowalającej jakości plon. Jej rośliny mają silny wigor, wzniesiony pokrój liści, które dobrze okrywają róże. Róże są białe, ciężkie i zbite, łatwo dające się różyczkować, dając bardzo dobrej jakości surowiec do przetwórstwa.

Monika Buława prezentuje odmianę Giewont F1 – flagowy kalafior firmy Seminis do produkcji przemysłowej

Flagową odmianą kierowaną do przetwórstwa, prezentowaną w czasie pokazów był Giewont F1. Okres wegetacji tej odmiany to około 110 dni. Odmiana ta ma silny wigor, róże dorastają do 5 – 7 kg, odmiana nadaje się do różyczkowania. W odmiany tej występuje bardzo dobre okrycie róży, a spiralnie skręcone liście znakomicie zakrywają róże nawet w momencie zbioru. Róże są białe, kuliste, bardzo ciężkie i zwięzłe, odmiana ta jest dobrze przystosowuje się do zmiennych warunków produkcji. Odmiana ta od czterech lat uprawiana jest w tym gospodarstwie, gdzie zdominowała prowadzone tutaj uprawy kalafiorów przeznaczonych do przetwórstwa.

Od roku w sprzedaży

W przypadku brokułów w tym gospodarstwie uprawia się m.in. odmianę Titanium F1. Jest ona po pierwszym roku sprzedażowym, w którym potwierdziła swoją przydatność w uprawie jesiennej. Titanium F1 ta ma mocno zbite pączki, ma dużą masę, a dzięki wysoko umiejscowionej róży nad liśćmi jest łatwa do zbioru – informowała Monika Buława z firmy Seminis. Jak informował Paweł Skrzynecki z firmy Seminis, odmiana ta jest również mało porażana przez choroby oraz szkodniki. W przypadku tej kreacji w tym roku np. w rejonie Włocławka plon przekroczy 20 t róż/ha.