Właśnie wystartował projekt Kalafiorowa Demo Farma. Zostanie on zrealizowany w rodzinnym gospodarstwie państwa Goleniów w miejscowości Grabice pod Rawą Mazowiecką. W warunkach produkcyjnych przeciętnej wielkości gospodarstwa ogrodniczego w centralnej Polsce przetestowane zostaną produkty z oferty kilku czołowych firm obecnych na polskim rynku.
Kalafiorowa Demo Farma – założenia projektu
Nadrzędnym celem działań jest przetestowanie rozwiązań zmierzające do optymalizacji produkcji kalafiorów w gospodarstwie od lat już wyspecjalizowanym w takiej właśnie działalności. W tym roku kalafiory u państwa Goleniów rosnąć będą na powierzchni 6 ha, z czego na 2 ha po zbiorze najwcześniejszych partii nasadzenia zostaną ponowione z myślą o zamknięciu kampanii późną jesienią. Plon w całości trafia ma rynek hurtowy w Broniszach, a więc liczyć się będzie osiągnięcie jakości premium. W pracach, których koordynatorem jest portal www.warzywapolowe.pl, główny nacisk położony zostanie na uprawę wczesnych kalafiorów oraz ich produkcję na zbiór w lipcu i sierpniu, a więc w najtrudniejszym okresie. Stopień trudności projektu podnosi dodatkowo dobór kwater. Projekt zrealizowany zostanie na łącznej powierzchni wynoszącej ok. 1 ha, ale na różnych polach. Jedno z nich jest dość równe, bez przewyższeń z glebą o IV klasie bonitacyjnej, inne zdecydowanie trudniejsze, o wyniesionych, piaszczystych krańcach (V klasa bonitacyjna) i obniżeniu w środkowej części. Doświadczenia przeprowadzone zostaną w warunkach odbiegających od optymalnych dla produkcji kalafiora, ale właśnie w takich pracuje na co dzień duża część plantatorów tego gatunku w Polsce.
Co będzie sprawdzane?
Partnerem głównym projektu została firma Syngenta. Dostarczy ona łącznie 30 tys. szt. nasion odmian Almagro F1, Guideline F1 i odpornej na kiłę Clasic F1. Będą one sadzone w dwóch terminach by zbiór uzyskać późną wiosną a także latem. Z nich rozsadę wyprodukuje i dostarczy GPR Krasoń. Przekonamy się jak sprawdzi się w zróżnicowanych kwaterach pod kątem przyjęć, podjęcia wzrostu czy wyrównania. Za kwestie żywienia roślin odpowiadać będzie firma Yara Poland. Jej przedstawiciel już pobrał próby glebowe z kwater doświadczalnych, a na podstawie wyników analiz chemicznych sformułowany zostanie program nawożenia. Technologię ochrony skomponuje zaś Sumi Agro Polska. Obejmie ona kilka produktów z oferty firmy, których aplikacja ma zagwarantować dobrą zdrowotność roślinom. Kalafiory przeznaczone na najwcześniejszy zbiór zostaną okryte agrowłókninami dostarczonymi przez Agrimpex. Będą to osłony o zróżnicowanej gramaturze i technologii wykonania. Ich zastosowanie w tej samej kwaterze, na roślinach tych samych odmian i wysadzonych w tym samym dniu da odpowiedzi na pytania o ich wpływ na wczesność i stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi.
Jak zapoznać się z wynikami testów?
W ramach projektu sukcesywnie gromadzone i publikowane będą relacje filmowe bezpośrednio z pól objętych doświadczeniami. Ich łączna liczba sięgnie kilkunastu. Relacje nagrywane będą w kluczowych etapach produkcji kalafiorów. Pojawią się także fotorelacje obrazujące postęp i owoce prac. Finałem projektu będzie jesienne webinarium na którym podsumujemy wypracowane rezultaty. Plantator, Przemysław Goleń, podzieli się także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zastosowanych rozwiązań. Serdecznie zapraszam do śledzenia portalu www.warzywapolowe.pl, gdzie wszystkie te informacje zostaną zamieszczone!