Pora pomyśleć o kolejnym sezonie. Grupa Producentów Rozsad Krasoń przyjmuje już zamówienia do zrealizowania w kolejnym roku. Najpierw młode rośliny otrzymają producenci sałat, potem wczesnych kalafiorów, brokułów i kapusty. W ofercie są jednak rozsady innych jeszcze warzyw polowych, jak na przykład selerów czy porów. Poniżej kilka praktycznych porad dotyczących zamawiania rozsady w taki sposób, by mieć pewność, że dotrze ona do gospodarstwa w odpowiednim czasie.
Jak zamawiać?
Warzywnik może złożyć zamówienie poprzez e-mail, rozmowę telefoniczną oraz podczas spotkania z przedstawicielem handlowym GPR Krasoń. W trakcie takiego kontaktu zamawiający określa termin na który chciałby otrzymać rozsadę (np. tydzień 10). Podaje również ilości jakich potrzebuje oraz konkretne odmiany. Jeżeli chodzi o kapustę białą, kalafior oraz brokuł klient ma możliwość zamówienia takiej rozsady z zaprawieniem preparatem Verimark SC. Jest to usługa opcjonalna, a więc i dodatkowo płatna. Do każdego zamówienia powyżej 10 tys. sztuk jednej odmiany wysiewany jest zapas tak aby ilość zamówiona przez klienta była przez naszą firmę dostarczona. W praktyce najczęściej plantator otrzymuje nawet więcej rozsady niż zamawiał za co jednak nie jest obciążany dodatkowymi płatnościami. Gdy mowa o samej dostawie, to na 2-3 dni przed planowanym dostarczeniem rozsady klient GPR Krasoń jest o niej poinformowany. Młode rośliny dostarczane są własnym, dedykowanym transportem. Posiadamy 24 samochody ciężarowe z przyczepami. Zestawy te wyposażone są w windy, aby jak najbardziej uprościć rozładunek w gospodarstwach. Po wysadzeniu rozsady klient zgłasza nam że tacki są puste, a kierowcy będący w pobliżu opakowania takie odbierają. Usługa od chwili złożenia zamówienia, poprzez siew, zarządzanie wzrostem roślin, dostarczenie rozsady po odbiór pustych opakowań jest zatem kompleksowo realizowana przez naszą firmę – wyjaśnia Martyna Kasprzak z GPR Krasoń.
Ale czy w ogóle warto?
Takie pytanie najlepiej skierować bezpośrednio do plantatorów. Przemysław Goleń, który wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo w miejscowości Grabice w Gminie Cielądz, już od lat w pewnej mierze korzysta z gotowej rozsady, którą zamawia właśnie w GPR Krasoń. Gdy decydował się na realizację projektu Kalafiorowa Demo Farma (KDF), jaki w 2023 roku odbył się na jego polach, nie wahał się przed skorzystaniem z rozsady dostarczonej właśnie przez tę firmę. Coraz mniej rozsady robimy we własnym zakresie. Oczywiście, zakup to zawsze jakiś wydatek, ale samodzielna produkcja to też pewien nakład finansowy ale przede wszystkim jednak ryzyko i sporo pracy. Nie mamy takich technicznych możliwości, które pozwalałyby idealnie sterować tempem wzrostu czy zagwarantować, że nie będzie strat i faktycznie obsadzimy wszystkie działki, które planowaliśmy. Współpraca z GPR Krasoń uwalnia nas od tych trosk. Rozsada przyjeżdża na czas na podwórze i jedyną niewiadomą pozostaje to, czy pogoda pozwoli ją od razu wysadzić, czy może trzeba będzie ją kilka dni przechować – wyjaśnia Przemysław Goleń.
Więcej o rozsadzie warzyw polowych
Martyna Kasprzak będzie uczestnikiem webinarium, które podsumuje projekt KDF 2023. W trakcie swego wystąpienia opowie o tym w jaki sposób firma zapewnia rozsadzie odpowiednią jakość, jakie są jej możliwości w zakresie zaopatrzenia rodzimych gospodarstw, kiedy najlepiej składać zamówienia żeby mieć pewność ich realizacji w pożądanym terminie. Finał KDF będzie transmitowany na żywo, a widzowie będą mieć możliwość zadawania pytań prelegentom. Jeśli chodzi o rozsady z GPR Krasoń, to najwcześniejsze zamówienia rozsad sałat mogą zostać zrealizowane na tydzień 6 2024 roku. Od tyg. 8 dostarczane będą pierwsze dostawy kapustnych tj. kapusty, kalafiory, brokuł. Rozsady selera najwcześniej można zamawiać na tydzień 13, a pora na tydzień 16. Zachęcam zatem do zarezerwowania wieczoru 21 listopada na rozmowy o kalafiorach i po części być może o innych jeszcze warzywach polowych: