Rozszerzenie zakresu rejestracji dla fungicydu Scorpion 325 SC sprawia, że można go go stosować już w uprawie ponad 60 gatunków roślin uprawnych. Ważną pozycję na liście gatunków stanowią warzywa polowe.
Scorpion jest preparatem znanym i cenionym przez producentów warzyw i owoców. Jego użycie pozwala na skuteczną ochronę przeciwko wielu chorobom, w tym takim jak: alternarioza, Stemphylium, szara pleśń, rdza, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa czy mączniak prawdziwy. Producenci cenią ten preparat także za szeroką rejestrację obejmującą kilkadziesiąt gatunków, a co za tym idzie, wszechstronność użycia.
Dlatego użytkowników z pewnością ucieszy fakt, że rejestracja fungicydu Scorpion została znacząco rozszerzona. Szczególną uwagę należy zwrócić na uprawy i choroby, które są ważne gospodarczo a pojawiły się w etykiecie Scorpion po raz pierwszy. Są to między innymi:
- Cebula i por (oraz wszystkie nowe w etykiecie gatunki cebulowe – czosnek, siedmiolatka i szczypiorek) – poza alternariozą i rdzą teraz w etykiecie znalazła się także „plamistość powodowana przez Stemphylium”. Jest to choroba bardzo ważna gospodarczo, z którą boryka się wielu producentów cebuli, a którzy dostaną teraz możliwość bardzo skutecznej ochrony przeciwko temu groźnemu patogenowi.
- Truskawka (teraz także zarejestrowany pod osłonami). Aktualnie poza białą plamistością liści i antraknozą w etykiecie znajduje się także mączniak prawdziwy truskawki oraz nekrozy powodowane przez Gnomonia, przeciwko którym to chorobom Scorpion jest bardzo skuteczny.
- Malina (z jeżyną) to także ważna nowość w etykiecie – Scorpion chroni przed antraknozą, rdzą, białą plamistością i mączniakiem,
- Pietruszka (wraz z pasternakiem) – uprawy w ochronie których ilość dostępnych preparatów przeciwko chorobom jest niezbyt duża, a rejestracja Scorpion zmienia możliwości ochrony.
- Cukinia wraz z patisonem, kabaczkiem, dynią, melonem i arbuzem – rejestracja przeciwko wielu chorobom z mączniakiem prawdziwym na pierwszym miejscu.
Poza wymienionymi powyżej oraz dotychczasowymi zarejestrowanymi gatunkami i chorobami w nowej etykiecie Scorpion znajduje się po raz pierwszy wiele nowych zastosowań. Pełna lista chronionych gatunków i zarejestrowanych chorób w tabeli poniżej:
Źródło: www.syngenta.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zwroty i symbole (oznaczenia) ostrzegawcze oraz zalecane środki ostrożności zamieszczone i opisane na etykiecie produktu.