W trakcie spotkania warzywniczego w Kozerach Nowych, które odbyło się w dniu 9 grudnia 2023 r. wiele mówiono o tym co może przynieść przyszłość w warzywniczej branży. Oprócz cebuli, której poświęcono szczególnie dużo uwagi, poruszono także wątki dotyczące produkcji i sprzedaży marchwi, a także kapustnych ze szczególnym uwzględnieniem brokułów.
Mniej marchwi
W Polsce w 2022 roku zasiewy marchwi były niższe o 10% podobnie jak w Niemczech, w Holandii o 8%, a w Skandynawii o 15%. W Niemczech mocno rozwija się uprawa ekologiczna – już 20% plantacji prowadzona jest taką metodą. W Danii, gdzie uprawia się 1,5 tys. ha marchwi już 57% to ekologia. W Polsce ogółem marchew uprawiana była 2022 roku na ok. 15 tys. ha, a kraj nasz jest liczącym się w Europie producentem tego warzywa. Ok. 1/3 plantacji przeznaczona jest do zaopatrzenia zakładów przetwórczych, a w większości trafia ona na świeży rynek.
Wyzwaniami w minionym sezonie były niedostatki wody i ciepła wiosna. Problemem były również silne porażenia roślin mącznikiem prawdziwym. Problemów nastręczała także w niektórych gospodarstwach presja nicieni. Generalnie, jakość marchwi wykopanej w październiku do przechowywania pozostawiała nieco do życzenia. Także dość powszechny problem wywoływał niedobór boru – pękanie, czarne przebarwienia na korzeniach.
Prelegent sugerował, by tydzień lub dwa po wschodach stosować Irys. Najlepiej uczynić to w dwóch dawkach po 3 l/ha. Nie należy go mieszać z herbicydami. Bor z kolei uzupełnić można podając Seactiv Gold. Optymalny moment pierwszej aplikacji przypada na fazy 6-10 liści w dawce 2 l/ha, a następnej na 3 tygodnie przed zbiorem także w dawce 2 l/ha. Sectiv Vital stosować można z kolei w dawce 1 l/ha łącznie z fungicydami dla lepszego odżywienia marchwi oraz poprawy działania środków przeciwgrzybowych. Seactiv Elite polepsza jakość plonu, zwłaszcza w kontekście jego przechowywania. Jest bogaty w wapń (12% CaO), lecz zawiera też azot, potas i bor.
Ważne w uprawie brokułów
W uprawie brokułów także warto aplikować Fertiactyl Starter. Rośliny lepiej się ukorzeniają, plantacja dzięki temu jest bardziej wyrównana. Następnie proponuję zastosowanie preparatów z gamy Sectiv. Seactiv Gold zaopatruje rośliny w bor, co sprawia, że młode liście nie stają się jasnozielone i łamliwe. Powinien zostać podany pierwszy raz 2 tygodnie po sadzeniu rozsady, potem dyskretnie po zawiązaniu róży. Seactiv Elite w dawce 3 l/ha powinien zostać zaaplikowany w fazie intensywnego wzrostu roślin. – mówił w Kozerach Nowych przedstawiciel Timac Agro. Przybył na Mazowsze gościnnie, gdyż podstawowym regionem jego działania są okolice Inowrocławia.