Był to jeden z dyskutowanych tematów w trakcie spotkania warzywniczego zorganizowanego przez Timac Agro Polska we współpracy z GPR Krasoń w Kozerach Nowych 9 grudnia. Rynek warzyw polowych potrafi zaskoczyć tak negatywnie jak i pozytywnie i generalnie uznać go można za wysoce nieprzewidywalny. Dyskutowano o zagadnieniach ekonomicznych i agrotechnicznych. Jakie są przewidywania Patryka Smolenia z Timac Agro Polska na nadchodzące miesiące i przyszły sezon? O tym poniżej.
Rynek cebuli
P. Smoleń jest optymistą co do przyszłych cen warzyw tego gatunku. W krajach, gdzie produkuje się cebuli zazwyczaj dużo, zapasy są skromne. Nie ma też generalnie na rynku cebuli wysokiej jakości. Zachodni kupcy proponują obecnie ceny już przekraczające 2,50 zł/kg i trend jest zwyżkowy. Powodem niedoboru cebuli są zazwyczaj niższe zasiewy w wielu czołowych krajach, ale także i wydajności nie należały do wysokich. P. Smoleń przekazał, że średnie plony w Holandii wyniosły 45 t/ha, co na warunki niderlandzkie jest rezultatem rozczarowującym. Jego zdaniem dobre ceny będą osiągane za cebule zimujące i jeszcze objąć mogą także cebulę typu hiszpańskiego z wczesnych zbiorów w przyszłym roku. Zbyt jest płynny. Nieco gorzej przebiega sprzedaż cebuli czerwonej.
Produkcja nie jest wolna od problemów
Problemy w uprawie cebuli to przede wszystkim choroby odglebowe, insekty – zwłaszcza wciornastki, a także coraz częściej w sezonie niekorzystny rozkład opadów. Nawalne deszcze niszczą strukturę gleby, a zalane obszary pól bywają strefą początkową z której rozprzestrzeniają się patogeny. W gronie chorób fungicydowych, zdaniem mówcy, największym problemem było w Polsce Stemphylium. Proszę, by opłacalność wyliczać z co najmniej 5 ostatnich lat. Obecne ceny mogą nieco zaciemniać faktyczny stan rzeczy, zwłaszcza w czasach rosnących kosztów przechowalniczych. Do chłodni trafiać musi wyłącznie towar dobrej jakości. W przeciwnym razie liczyć się należy z dużymi stratami przechowalniczymi. Cieszą mnie wysokie ceny i koniunktura na rynku, a jednocześnie martwią mnie konsekwencje dla plantatorów cebul późniejszych jakie stan taki może przynieść w 2023 roku – mówił prelegent. Uczestnicy spotkania podzielali niepokój związany z możliwą falą zasiewów cebuli zainspirowaną obecnymi stawkami. Większość warzywników obecnych w Kozerach Nowych spodziewa się, że w marcu-kwietniu cebula będzie jeszcze droższa.
Na co zwrócić uwagę w nawożeniu cebuli?
W nawożeniu cebuli często pomija się rolę mikroelementów. Szkoda, bo jak poinformował P. Smoleń właśnie niektóre z nich odpowiadają w dużej mierze za jakość uzyskiwanych zgrubień. Dla przykładu, miedź pomaga uzyskać silną łuskę. Można aplikować ją z cynkiem, którego niedobór powoduje karłowacenie szczypioru. Żelazo wspiera tworzenie się chlorofilu, a mangan zapobiega skręcaniu się szczypioru. Molibden podany w fazie 2-3 liścia wspiera rozwój systemu korzeniowego. Utrzymanie gruzełkowatej struktury gleby przeciwdziała wypady roślin w wyniku erozji wietrznej. Specjalista zalecił także, by cebuli nie wysiewać płycej niż na 2 cm, zwłaszcza że ostatnie wiosny były zdecydowanie suche.
Istotnym krokiem na drodze do budowy wysokiego plonu jest wspomożenie cebuli w zakresie budowy efektywnego systemu korzeniowego. Pomocny w tym zakresie może okazać się Fertiactyl Starter. P. Smoleń sugerował, by zastosować go w dwóch dawkach po 3 l/ha. Produkt ten powinien zostać zastosowany już po zwalczeniu chwastów, by ich nie stymulować do wzrostu. Po zabiegach herbicydowych biostymulacja cebuli może okazać się po prostu potrzebna. Fertiactyl Starter to silny antystresant, ukorzeniacz a także nawóz zawierający azot i fosfor w pływnie oraz kwasy huminowe i fulwowe. Doświadczenie przeprowadzone przez prelegenta wykazało, że o ile rozwój szczypioru był podobny, o tyle kalibraż zgrubień był znacznie większy dzięki rozbudowie systemu korzeniowego, szerszej szyjce korzeniowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest Irys. Zawiera hydrożel, który wykorzystuje się w medycynie od wielu już lat, natomiast w rolnictwie to wciąż nowość. Dość wolno przemieszcza się w glebie utrzymując podany preparat w ryzosferze przez okres ok. 2 tygodni. Zastosowanie tego produktu na tyle wzmacnia kondycję roślin, że możliwe jest zastosowanie wysokiej dawki herbicydu, zgodnej z maksymalnym wskazaniem na etykiecie rejestracyjnej preparatu, w bezpieczny sposób dla cebuli.
Seactiv Vital z kolei może być stosowany z fungicydami. Te ś.o.r. są dość drogie, więc korzystnym zjawiskiem jest, że dodatek preparatu algowego Timac Agro wzmacnia ich działanie. Produkt ten zawiera także szeroką gamę makro i mikroelementów, które odżywiają rośliny. Takie połączenie pozwala uzyskać efekt biostymulacyjny. Prelegent zwrócił uwagę na pewien kompleks zawarty w niektórych produktach Timac Agro.Physio+ zapewnia lepszy wigor w początkowych fazach wegetacji, poprawia zdolności roślin do radzenia sobie w warunkach suszy. Składniki pokarmowe są lepiej pobierane.