Warzywa, które sadzimy jesienią, to inaczej warzywa ozime. Dzięki takiej metodzie sadzenia będziemy mogli cieszyć się zbiorami o około 2 lub 3 tygodnie wcześniej, niż w przypadku siewu wiosennego. Nadają się do niej przede wszystkim rośliny mrozoodporne, które – wysiane we wrześniu, październiku lub listopadzie – intensywnie rozrastają się w okresie wczesnej wiosny. Jakie warzywa sadzimy jesienią? Podpowiadamy!
Co sadzić jesienią? Warzywa, które dadzą wczesne plony wiosną
Odpowiedź na pytania, jakie warzywa siać jesienią, jest naprawdę obszerne, bo możliwości jest wiele. Możemy przebierać spośród takich roślin ozimych, jak czosnek, rzodkiew, sałata czy buraki, które nadają się do wysiania już w pierwszej połowie września. W październiku i listopadzie możemy zająć się natomiast cebulą, koprem, szpinakiem, marchwią oraz pietruszką. Na jakie odmiany tych warzyw warto postawić?
W przypadku marchwi do jesiennego wysiewu świetnie nadadzą się takie odmiany, jak Nektarina, Primo F1, Kalina F1 czy Amsterdamska. Jeśli zaś chodzi o pietruszkę – klasyczna pietruszka korzeniowa ,,Cukrowa”, a także Lenka i Kaśka. Polecane, ozime odmiany szpinaku to natomiast Prima F1 oraz Kastra F1, kopru zaś – Lukullus, Szmaragd i Amat. W przypadku cebuli będzie to, chociażby Fiesta, a czosnku będą to wszystkie odmiany, które wytwarzają kwiatostany, czyli na przykład Harnaś.
Jakie warzywa sadzić jesienią i jakich warunków potrzebują?
Decydując się na uprawę roślin ozimych, należy mieć na względzie ich charakterystyczne potrzeby. Przede wszystkim są to dobrze nasłonecznione stanowiska, a także żyzna, przekopana i oczyszczona z chwastów gleba zawierająca dużo składników mineralnych. Należy przed wysiewem nawieźć ją kompostem lub nawozami fosforowymi albo potasowymi. Optymalną ilością jest 8 gram na każdy metr kwadratowy. Powinniśmy natomiast unikać stosowania nawozów azotowych jesienią – przyjdzie na to czas w okresie wiosennym. Gleba powinna być ponadto lekka i przepuszczalna – w przeciwnym razie stanowisko będzie się słabiej nagrzewać wiosną, co utrudni roślinom prawidłowy rozwój. Musimy również pamiętać o tym, by po zasadzeniu warzyw intensywnie i regularnie je podlewać.
Jakie warzywa siać jesienią i jak należy to robić, by dały zdrowe plony?
Warto wiedzieć, że warzywa ozime wymagają zmianowania, a więc nie powinniśmy siać roślin w miejscu, w którym wcześniej rosły warzywa należące do tej samej rodziny. W przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników oraz chorób.
Wiesz już, co sadzić jesienią. Warzywa ozime, które zostały wyżej wymienione wysiewa się nieco inaczej niż inne. Stanowiska pod tego typu warzywa musisz przygotować na miesiąc przed sadzeniem – to znaczy oczyścić i odpowiednio nawieźć. Warto dokonać starannej selekcji nasion i wybrać te, które wykazują się świeżością oraz dużą siłą kiełkowania. Możesz je również zaprawić odpowiednimi środkami i metodami, właściwymi dla danych roślin. Musisz również pamiętać o tym, by siać je bardziej gęsto, ponieważ nie wszystkie sadzonki czy nasiona przetrwają zimę, by na wiosnę wydać plony. Nasiona umieszczaj w glebie o około 2 centymetry głębiej niż podczas wysiewu wiosną.
Jakie warzywa sadzimy jesienią i jak je zabezpieczyć przed mrozem?
Warzywa ozime wymagają odpowiedniej opieki, żebyś mógł cieszyć się pięknymi, zdrowymi okazami na wiosnę. Do jednych z kluczowych elementów pielęgnacji należy zabezpieczenie ich przed przymrozkami oraz działaniem silnego wiatru. W tym celu możesz zastosować specjalną włókninę, którą należy zdjąć wraz z momentem, gdy temperatura osiągnie więcej niż 0 stopni Celsjusza. Alternatywnie możesz rozpiąć nad stanowiskami niski tunel z folii, który dobrze sprawdzi się również w przypadku wiosennych przymrozków.
Mamy nadzieję, że szereg wskazówek na temat tego, jakie warzywa sadzić jesienią oraz o czym należy przy tym pamiętać, okaże się dla Ciebie pomocny. Pamiętaj jednak, że konkretne odmiany mogą mieć swoje własne wymagania, z którymi warto zapoznać się przed wysiewem lub posadzeniem.