Jakie ogórki opłaca się zbierać najbardziej?

W uprawie ogierków liczy się tylko sam tonaż, ale też jakość (wielskość) zbieranych ogórków. Najbardziej pożądane i zapewniające relatywnie najwyższe zyski z uprawy pozostają ogórki w przedziale wielkości 6-9 i 9-12. Oczywiście najwyższe ceny można by uzyskać za jeszcze drobniejsze ogórki ale ich zbiór jest bardzo pracochłonny, a uzyskiwany tonaż ogółem – stosunkowo niski.

Najbardziej opłacalnym wyborem może być ogórek o kalibrze 6-9 cm, który jest ekonomicznie najbardziej uzasadniony. Uzyskujemy tu już stosunkowo wysoki plon co przekłada się na opłacalność takiej produkcji – argumentuje Wojciech Kopeć z firmy Yara.

W przypadku tego typu ogórka, jeden kilogram owoców to około 40 sztuk. Przy założeniu, że zasiano około 40 tysięcy nasion a 15% z nich nie przetrwało, pozostaje około 34 tysięcy roślin/ha. Jeśli każda roślina daje plon rzędu 1 kilograma, to uzyskuje się 34 tony z hektara. Osiągają plon 3 kilogramów z jednej rośliny i zbierając około 120 owoców z każdej rośliny, można by osiągnąć 102 tony z hektara – wylicza specjalista z firmy YARA.

Sezon jeszcze trwa, więc istnieje nadzieja na utrzymanie dobrej kondycji plantacji i optymalizację zbiorów. Ważne jest również monitorowanie kwitnienia. Brak kwiatów wskazuje na potencjalne zakończenie okresu zbiorów w ciągu 10-20 dni.

Obecnie, areał uprawy ogórków w Polsce zmniejsza się, a w porównaniu do ubiegłego roku ubyło 400 hektarów. W tym roku areał uprawy ogórków w Polsce szacowany jest na 5100 ha. Największy areał ogórka znajduje się w województwie mazowieckim. Powiat kozienicki i wraz z gminą Kozienice (ponad 300 ha) wyróżniają się największym areałem uprawy tej rośliny.

Najbardziej opłacalne ogórki