Burak to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w Polsce. Szczególnie doceniany jest korzeń tej rośliny. Ma on wiele cennych właściwości i pełni sporo istotnych funkcji. Wykorzystywany jest do różnorodnych celów m.in. produkcji soków. Jeśli chcesz poznać wszystkie najważniejsze funkcje korzeni buraka, zapraszamy do artykułu.
Rodzaje buraków i zastosowanie ich korzeni
W Polsce uprawiane są różne rodzaje buraków. Wyróżnia się buraki cukrowe, ćwikłowe, pastewne i liściowe. Poza ostatnimi, wszystkie z nich doceniane są przede wszystkim za korzenie. To właśnie one przeznaczone są do produkcji różnorodnych wyrobów m.in. pasz dla zwierząt.
Buraki cukrowe to jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji cukru. Używane są także do wyrobu paszy dla zwierząt. Warto wiedzieć, że cukier buraczany cieszy się popularnością, nie tylko na terenie naszego kraju. Wykorzystywany jest on także w Azji i Ameryce Północnej.
Poza burakami cukrowymi, można wyróżnić buraki ćwikłowe. Wykorzystywane są one nie tylko do produkcji ćwikły, ale również wytwarzania soków czy spożywania solo na surowo lub po ugotowaniu. Korzenie buraków cukrowych mają wiele cennych właściwości. Przede wszystkim zawierają spore ilości witaminy C, potasu, wapnia i wiele innych, cennych składników mineralnych. Spożywanie korzeni buraków jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na anemię, a to wszystko dlatego, iż te części roślin są bogate w duże ilości żelaza.
Dużą popularnością cieszą się również korzenie buraków pastewnych. Te wykorzystywane są głównie do produkcji pasz dla zwierząt. Stanowią świetne pożywienie dla bydła, koni, owiec i drobiu. U krów mlecznych pobudzają produkcję mleka.
Jakie funkcje pełnią korzenie buraka?
Jakie funkcje pełni korzeń buraka? Przede wszystkim pobiera z gleby najważniejsze składniki odżywcze, a następnie wraz z wodą doprowadza je do wszystkich części rośliny. Ponadto korzeń buraka gwarantuje całej roślinie stabilizację. Dzięki niemu pozostaje ona w glebie nawet podczas silnych wiatrów.
W korzeniu buraka przechowywanych jest wiele cennych składników m.in. witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9), C, E oraz K. Znajdują się w nim także liczne pierwiastki mineralne, takie jak np. mangan, żelazo, cynk, bor czy potas. Korzeń buraka magazynuje również kwas foliowy i betacyjany. Jest on bardzo doceniany za swoje niezwykłe właściwości zdrowotne. Regularnie spożywając korzeń buraka można skutecznie obniżyć ciśnienie krwi i cholesterol LDL, a także wspomóc pracę serca i wzmocnić odporność.
Jak uprawiać buraki, aby ich korzeń był zdrowy i silny?
Gdy już znasz funkcje, które pełni korzeń buraka, zapewne chciałbyś się dowiedzieć, w jaki sposób uprawiać to warzywo. Nie ma w tym nic trudnego, jednak aby jego korzeń był silny i zdrowy, trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Buraki korzeniowe możemy posiać w maju, czerwcu lub na początku lipca. Ważne, aby zlokalizowane były na stanowisku przewiewnym i dobrze nasłonecznionym. Trzeba pamiętać również, że buraki korzeniowe nie lubią gleby podmokłej, wyróżniającej się kwaśnym pH. Preferują one ziemię próchniczą, żyzną i delikatnie wilgotną. Źle znoszą chłody, dlatego warto znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko.
Jeśli chcemy cieszyć się dorodnymi, zdrowymi korzeniami buraków, musimy również zadbać o to, aby wysiać je w odpowiedni sposób. Najlepiej w rzędach oddalonych od siebie o ok. 40 cm. Trzeba również pamiętać o nawożeniu, gdyż warzywa te mają spore potrzeby pokarmowe. Warto sięgać po produkty naturalne, ponieważ buraki często gromadzą w korzeniach toksyny ze sztucznych nawozów.
Stosując się do powyższych rad z pewnością uda Ci się wyhodować zdrowe buraki z silnymi, dużymi korzeniami, które możesz wykorzystać do wielu celów. Z korzenia buraka możesz przygotować np. pyszny sok bogaty w potas i żelazo lub smaczne przetwory, które z pewnością chętnie wykorzystasz w okresie zimowym. Korzeń buraka stanowi również świetny dodatek do sałatek i zup.