Uprawa ziemniaków jest procesem wymagających zastosowania odpowiednich środków i skupienia się na prawidłowej, kompleksowej pielęgnacji. Jednym z największych wyzwań, z jakimi musimy zmagać się jako rolnicy, są chwasty. Szczególnie uciążliwy jest perz, prowadząc do zaburzenia rozwoju uprawy. W tym artykule zamieściliśmy przydatne porady, by nasi odbiorcy dowiedzieli się, jaki oprysk na perz w ziemniakach sprawdzi się najlepiej?
Czym zwalczyć perz w ziemniakach? Praktyczne wskazówki
Perz jest pospolitym chwastem wieloletnim, który zwykle w największym nasileniu możemy zaobserwować na mniejszych, niezbyt intensywnie chronionych plantacjach. To gatunek o dużych zdolnościach adaptacyjnych, co sprawia, że pojawia się na każdych uprawach, niezależnie od rodzaju gleby.
Zastosowanie właściwego oprysku jest najważniejszym sposobem na poradzenie sobie z chwastem, a do dyspozycji mamy graminicydy, takie jak chizalofop-P etylu, kletodym albo propachizafop. Do oprysku na perz możemy wykorzystać też rimsulfuron, który jest herbicydem sprawnie eliminującym zarówno groźne dla uprawy ziemniaka trawy, jak i szereg gatunków dwuliściennych.
Do zwalczania chwastu w kartoflach niejednokrotnie zalecane są niektóre ze środków z zawartością nieselektywnego glifosatu. Musimy jednak pamiętać, by wykonać zabieg, gdy pojawią się siewki perzu, natomiast nie później niż trzy dni przed wschodami ziemniaków.
W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie zabiegów doglebowych, zapobiegających rozwojowi perzu. Takie produkty są skuteczne, jednak wymagają odpowiednich warunków glebowych.
Dlaczego perz należy zwalczać?
Gdy wiadomo już, jaki oprysk na perz w ziemniakach sprawdzi się najlepiej, warto zyskać świadomość, dlaczego tak ważne jest pozbycie się chwastu z uprawy. Może on w znaczącym stopniu obniżyć nasze plony, a jego system korzeniowy jest niezwykle rozbudowany, a także głęboko przenika w glebę.
Perz pobiera spore ilości wody oraz składników pokarmowych z gleby, zabierając tak ważne substancje uprawianym ziemniakom. Jego intensywny rozwój może utrudnić nam stosowanie innych zabiegów ochronnych, natomiast konieczność stosowania dodatkowych środków chemicznych przyczynia się do zwiększenia kosztów produkcji.
Jakie są alternatywne metody zwalczania perzu w ziemniakach?
Dla każdego z nas, kto decyduje się na wprowadzanie ekologicznych metod uprawy, istnieje kilka skutecznych alternatyw, umożliwiających zwalczenie perzu w ziemniakach. Wśród nich możemy wymienić mechaniczne odchwaszczanie, czyli sposób, który w szczególności sprawdzi się przy niewielkim zachwaszczeniu.
Możemy postawić także na wprowadzenie międzyplonów, takich jak łubin czy gryka, które mogą ograniczyć rozwój perzu w wyniku konkurencji o zasoby. Sprawdzi się też ściółkowanie, przyczyniające się do zmniejszenia wzrostu chwastów. Jednak musimy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będą dobrze dobrane opryski, które pomogą nam w skutecznym usunięciu uciążliwego chwastu.