W ramach Kalafiorowej Demo Farmy Justyna Wasiak z Sumi Agro Poland odwiedziła jedną z kwater, gdzie produkowane są kalafiory. Tegoroczna wiosna jak i początek lata nie należą do najłatwiejszych w uprawie tego warzywa. Specjalistka sformułowała więc swe rekomendacje nie tylko dotyczące ochrony ale i biostymulacji tych roślin w trudnych warunkach. Na tej samej działce państwo Goleniowie uprawiają także kapustę i brokuły, co stało się przyczynkiem do rozmowy o chronieniu i wsparciu wzrostu także innych jeszcze gatunków warzyw.
Ochrona kalafiorów
Zaczyna się właśnie lipiec, temperatury są wysokie, a to przekłada się na duże zagrożenie takimi szkodnikami jak mszyce, wciornastki, zmieniki, mączliki oraz kolejne pokolenie śmietki. Mospilan 20 SP w warunkach plantacji takiej jak ta, gdzie rośliny zakrywają już międzyrzędzia, jest dobrym wyborem z uwagi na fakt, że produkt ten działa systemicznie. Wnika do rośliny i działa w trudnodostępnych dla cieczy roboczej miejscach, gdzie żerują te szkodniki – mówiła Justyna Wasiak. Preparat ten stosowany był łącznie z adiuwantem Slippa redukującym napięcie powierzchniowe cieczy. Jest on przy tym bezpieczny dla chronionych roślin, nie redukuje ich naturalnej warstwy woskowej, nie zapycha aparatów szparkowych. Taki zestaw działa najlepiej stosowany dwukrotnie w odstępie 10 dni.
Biostymulacja kalafiorów
W gronie biostymulatorów oferowanych ogrodnikom przez Sumi Agro w gospodarstwie Przemysława Golenia stosowany był Kaishi. To produkt na bazie łatwo przyswajalnych przez rośliny aminokwasów. Był aplikowany w celu dynamizacji transportu składników pokarmowych w fazie intensywnego przyrostu roślin. Produkt ten został tu zastosowany w dawce 2 l/ha.
Inne rozwiązania
Paleta preparatów oferowanych przez Sumi Agro jest szeroka i niektóre z nich można stosować w ochronie innych jeszcze gatunków warzyw. Jednym z takich środków jest Inazuma 130 WG. Może on być stosowany m.in. na plantacjach pomidorów. Działa szybko, ale i dłużej niż większość podobnie pozycjonowanych rozwiązań. Można nim niszczyć populacje wciornastka tytoniowca oraz zmieniki. Obecne tygodnie to także czas silnej presji przędziorków na plantacjach papryki i ogórków. SAP w swej ofercie ma preparat Nissorun Strong 250 SC, który jest skutecznym remedium w takim przypadku. W ofercie handlowej pozostaje również dobrze znany większości plantatorów Ortus 05 SC.
Więcej na filmie
Pełną wypowiedź Justyny Wasiak zobaczyć można poniżej: