W dobie rosnącej świadomości społecznej coraz częściej decydujemy się na przekształcenie naszego gospodarstwa w ekologiczne. To niebagatelny krok w stronę zrównoważonego rolnictwa, ochrony środowiska oraz oferowania odbiorcom produktów bez dodatkowych oprysków.
Jednak, abyśmy mogli sprzedawać artykuły jako ekologiczne, musimy uzyskać odpowiedni certyfikat. Jak to zrobić i dlaczego warto się zdecydować? Tego można dowiedzieć się ze stworzonego przez nas artykułu.
Certyfikat gospodarstwa ekologicznego – jak uzyskać?
Uzyskanie certyfikatu ekologicznego wymaga od nas zaangażowania oraz dostosowania się do określonych przez władze zasad. Na szczęście cały proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Pierwszy krok stanowi sprawdzenie, czy nasze gospodarstwo spełnia podstawowe wymogi.
Pamiętajmy, że nasza produkcja musi opierać się na naturalnych uprawach oraz metodach hodowli. W związku z tym musimy zrezygnować ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin bądź nawozów syntetycznych. Ponadto ważne jest, abyśmy stawiali na naturalne sposoby poprawy żyzności gleby.
Gospodarstwo ekologiczne, certyfikat – jak uzyskać? Jednostki certyfikujące
Certyfikaty gospodarstwa ekologicznego w naszym kraju są przyznawane przez określone jednostki certyfikujące, działające pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Istnieje ich wiele, a każda z nich ma uprawnienia do przeprowadzania kontroli, a także wydania odpowiedniego dokumentu.
Powinniśmy mieć na uwadze, że wybór właściwej jednostki ma niebagatelne znaczenie, ponieważ to ona będzie odpowiedzialna za monitorowanie naszego gospodarstwa przez czas trwania certyfikacji.
Jakie dokumenty należy przygotować?
Gdy ubiegamy się o certyfikat rolnictwa ekologicznego, musimy przygotować wiele dokumentów. Przede wszystkim należy zgromadzić pełne dane identyfikacyjne – także te dotyczące naszej działalności. Musimy również przygotować szczegóły dotyczące produktu, który chcemy objąć certyfikatem.
Niebagatelne znaczenie ma plan działalności ekologicznej, w którym umieścimy informacje o stosowanych metodach uprawy czy hodowli, a także kompletny wniosek o certyfikację.
Kiedy można uzyskać certyfikat rolnictwa ekologicznego?
Znając odpowiedź na pytanie, jak uzyskać certyfikat gospodarstwa ekologicznego, warto wykonać kolejny krok. Po spełnieniu wszystkich postawionych przed nami wymagań dopiero w trzecim roku od chwili zgłoszenia możemy sprzedawać nasze produkty jako ekologiczne. Ich charakterystyczną cechą jest opatrzenie stosowanym certyfikatem oraz dobrze znanym wszystkim logo listka ułożonego z unijnych gwiazdek na zielonym tle.
Pierwsze dwa lata (w przypadku upraw sadowniczych trzy lata) są tak zwanym okresem konwersji. Istotne jest, że produkty roślinne możemy wprowadzać do obrotu z oznakowaniem „w trakcie konwersji na rolnictwo ekologiczne”, a także kodem jednostki certyfikującej nie wcześniej niż po upływie roku konwersji.