Pewnym standardem w ostatnich latach – o ile w ogóle można mówić o powtarzalności warunków pogodowych w naszym kraju – stały się dość długie i ciepłe jesienie. Wiosny są za to zdecydowanie bardziej kapryśne, a spadki temperatur nie tylko poważniejsze, ale też notowane w okresach, gdy z reguły już omijają Polskę, np. w początkach czerwca. To już czas pełnej wegetacji i produkcji gruntowej kapusty. Jak przeciwdziałać skutkom, które przymrozki mogą przynieść? M.in. ten temat zostanie poruszony na webinarium podsumowującym tegoroczny projekt Kapuściana Demo Farma (KDF), który odbędzie się w najbliższy czwartek.
Czy pogoda da się przewidzieć?
W Polsce nie ma niby zjawisk pogodowych o stałych porach, jak np. sezonowe monsuny w Azji. Z drugiej jednak strony pewne prawidłowości dawało się, przynajmniej do tej pory, przewidywać. Bardzo często w ostatniej dekadzie czerwca w Polsce mamy do czynienia z gradobiciami, które w ostatnich sezonach przybrały na sile i gwałtowności. Także fale wiosennych przymrozków które tradycyjnie przypadają na koniec pierwszej połowy maja w ostatnich sezonach były silne. W wielu miejscach temperatura spadła przy gruncie do -8°C w maju 2024 roku (w ekstremalnych przypadkach było jeszcze zimniej!!) wywołując stres termiczny roślin i spowalniając ich wegetację, a także w niektórych przypadkach silnie redukując plon. Spadki temperatur dotknęły także kapustę uprawianą w Grabicach w ramach projektu KDF. Na szczęście firma Agrimpex dostarczyła na czas agrowłókniny, które okazały się nie do przecenienia w zabezpieczaniu roślin. Na ich temat na polach Przemysława Golenia, gospodarza projektu, wypowiedział się wiosną Paweł Tamborski z tej właśnie firmy:
Czy warto było?
Użycie płaskich osłon umożliwiło ochronę kapusty przed oddziaływaniem ujemnych temperatur. Zastosowano trzy warianty agrowłókniny o zróżnicowanych gramaturach. O tym jakie dokładnie były to materiały i jak spisały się wiosną 2024 roku można dowiedzieć się poniżej:
Zapraszamy na webinarium
Przed nami zapowiadane poważne, ale tym razem już jesienne przymrozki. Już pierwsze noce listopadowe przynieść mają ujemne wskazania termometrów. Zmieniająca się pogoda wieszczy nadchodzącą zimę i koniec kapuścianego sezonu. W chłodny wieczór 7 listopada zapraszamy na webinarium podsumowujące działania podjęte w ramach KDF. Jednym z ważniejszych wątków podjętych w trakcie wirtualnego, bezpłatnie dostępnego spotkania transmitowanego na żywo, będzie zastosowanie agrowłókniny. Kiedy stosować, jak rozkładać, jak zwijać i przechowywać do kolejnego sezonu, który materiał w ogóle wybrać – to tylko część zagadnień jakie poruszymy. Początek transmisji od godziny 19.00. Zapraszamy!