Jak rośnie bób

Bób jest zdrowym oraz pysznym warzywem, którego popularność z rokiem na rok rośnie. Jego pielęgnacja nie należy do nader kłopotliwych, w związku z czym praktycznie każda osoba może się nią zająć. Bób należy do rodziny roślin motylkowatych i co ciekawe, jest jedną z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Zatem, jak rośnie bób?


Bób – jak rośnie? Podstawowe informacje na temat warzywa


Bób jest bliskim krewnym fasoli, cieciorki, soi oraz groszku. Warzywo znane jest ze swoich niesamowitych właściwości odżywczych. Zawiera on dużo białka roślinnego, a także jest źródłem witamin z grupy A, B i C oraz licznych mikroskładników. Do jego niezaprzeczalnych zalet możemy zaliczyć usprawnienie pracy jelit, co jest wynikiem znajdującego się w nim błonnika. W składzie nasion warzywa znajdziemy również lewodopę, będącą naturalnym aminokwasem wykorzystywanym w leczeniu chorych na Parkinsona. Wzrost bobu ma bezpośrednie powiązanie z jego odmianą. Poszczególne rodzaje warzywa różnią się od siebie kolorem kwiatów oraz nasion, a także wielkością. Jednymi z najpopularniejszych odmian bobu są windsor biały, bizon, witkiem manita czy figaro.


Jak wysoko rośnie bób?


To, jak wysoko rośnie bób, uzależnione jest od jego odmiany. Windsor biały to średniopóźna, bardzo plenna odmiana, sięgająca 1 m. Jej nasiona są niezwykle subtelne w smaku i charakteryzują się zielonkawobiałym kolorem. Bóg figaro to bardzo wczesny gatunek, którego wysokość osiąga 115 cm. Roślina kwitnie wyjątkowo intensywnie, a jej nasiona odznaczają się kremowo-białą barwą. Natomiast witkiem manita to niezwykle wczesna odmiana bobu, której wegetacja wynosi około 75 dni. Warzywa osiągają wysokość plasującą się na poziomie około 130 cm, a odmiana witkiem manita jest odporna na przymrozki i ma jasne oraz duże nasiona. Ostatnim opisanym w naszym artykule bobem jest bizon. To wczesna odmiana, sięgająca jedynie do około 70-90 cm. Barwa jej nasiona jest seledynowobiała. Co ważne, warzywo wytrzymuje przymrozki do około -6 stopni Celsjusza.


Kiedy powinniśmy siać bób?


Najlepszym okresem na sianie bobu jest czas sięgający maksymalnie do połowy marca. Ze względu na fakt, że warzywo jest odporne na przymrozki, możemy rozpocząć jego siew już pod koniec lutego. Jednak mimo jego odporności na niskie temperatury warto, abyśmy okryli go folią bądź agrowłókniną. Dostarcza on do gleby duże ilości azotu, dzięki czemu następnie mogą korzystać z niego pozostałe rośliny. Powinniśmy również pamiętać, aby za rok nie sadzić w tym samym miejscu żadnych roślin z rodziny motylkowatych.

Bób wysiewa się z nasion do gruntu, w oddalonych od siebie na około pół metra rzędach. Co ciekawe, wysiewa się je gniazdowo, po mniej więcej trzy lub cztery na głębokości wynoszącej ok. 6 cm. Gniazda możemy wysiewać w odległości położonej około 15 lub 20 cm od siebie. Nie zapominajmy, że roślina może osiągać wysokość wynoszącą nawet 150 cm, dlatego musimy posadzić go we właściwej odległości od siebie. Odpowiednia odległość umożliwia wzajemne podpieranie się przez rośliny.


Jak wysoko rośnie bób? Podsumowanie


Wzrost bobu uzależniony jest od jego odmiany. Niektóre z nich sięgają jedynie na kilkadziesiąt centymetrów, natomiast inne nawet na 150 cm. Bób korzeni się dosyć głęboko, w wyniku czego najlepiej jeśli posadzimy go, gdzie znajdowały się płytko rosnące rośliny. Najlepszym sąsiedztwem dla bobu są między innymi ziemniaki, kukurydza oraz rośliny kapustne. Natomiast warzywo niekoniecznie lubi pomidory bądź seler, dlatego warto, abyśmy mieli to na uwadze.