Krety nie stanowią większego zagrożenia dla ludzi, ale z pewnością mogą stać się zmorą dla przestrzeni ogrodowej. Te małe gryzonie, preferujące wilgotne gleby, tworzą rozległe systemy tuneli, które prowadzą do zniszczeń korzeni roślin, w tym trawy, powodując zasychanie i deformacje terenu. Są również w stanie podnosić warstwę gleby, co przyczynia się do nieestetycznego wyglądu trawnika. Jednocześnie to właśnie krety odgrywają istotną rolę w użyźnianiu ziemi. Proces rozpulchniania gleby uważany jest przez ekologów za pozytywne zjawisko – zarówno dla roślin, jak i szeroko pojmowanej gospodarki wodnej. Jak pozbyć się kreta z przestrzeni ogrodowej w sposób bezpieczny i skuteczny?
Pułapki na krety – czy na pewno warto?
Jednym z najpopularniejszych sposobów pozbycia się kreta jest stosowanie pułapek. Umieszcza się je w głównych tunelach, co pozwala na schwytanie kreta podczas przemieszczania się po stworzonym przez siebie systemie tuneli. Istnieją ich różne rodzaje, od tradycyjnych pułapek żywołownych po nowoczesne pułapki z mechanicznymi mechanizmami. Jednak biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie niesie obecność kretów w ekosystemie, warto rozważyć inne, bardziej humanitarne metody wypędzania ich z przestrzeni ogrodowej. Zdecydowanie mniej inwazyjnym rozwiązaniem będą repelenty, czyli substancje oparte na naturalnych składnikach (tj. np. olejek rycynowy czy węgiel drzewny). Specyficzna woń skutecznie odstrasza zwierzęta, a jednocześnie nie stanowi większego zagrożenia dla ich życia.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? – rośliny
Krety nie lubią zapachu niektórych roślin, więc zasadzenie ich w ogrodzie może pomóc w odstraszaniu tych zwierząt. Istnieje kilka gatunków, które mogą okazać się skuteczne w odpędzaniu kretów z przestrzeni ogrodowej. Należą do nich m.in.: aksamitka, czosnek, bazylia, skórka cytryny, miechunka perska czy narcyz. Krety nie lubią intensywnych zapachów, dlatego bardzo często rezygnują z kopania w miejscach, w których roślinna woń jest mocno wyczuwalna. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tych roślin w odstraszaniu kretów może się różnić w zależności od konkretnych warunków, dlatego też najlepiej postawić na kombinację różnych metod – w tym wykorzystanie roślin odstraszających oraz innych środków. Wtedy możemy spodziewać się najlepszych rezultatów w walce z tym problemem.
Jak pozbyć się kreta z trawnika?
Ciekawostką jest to, że krety nie lubią zapachu innych zwierząt – tj. np. kotów czy psów. Zapach ludzkich włosów, a także sierść czworonogów działa na nie odstraszająco. Dobrym sposobem na pozbycie się kreta z trawnika może więc okazać się uformowana z psiej lub kociej sierści kulki. Wystarczy zdjąć zawartość włosia ze szczotki lub trymera, a następnie wrzucić ją do kreciej nory. Krety są ślepe, ale jednocześnie bardzo wrażliwe na inne bodźce z otoczenia. Oprócz intensywnych zapachów nie lubią też odczuwać drgań. Kolejną, skuteczną metodą na walkę z nimi mogą okazać się wiatraczki. Generują one delikatne wibracje, które docierają do nor kretów i skłaniają zwierzęta do zmiany “miejsca pobytu”.