Pokaz polowy odmian warzyw z portfolio Sakata, który odbył się w niedzielę, 13 października w Topoli Królewskiej (woj. łódzkie) przyciągnął wielu odwiedzających. Oprócz możliwości zapoznania się z najnowszymi odmianami roślin kapustnych z oferty firmy, była to również okazja do zdobycia wiedzy o najnowszych rozwiązaniach agrotechnicznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć odmian i relacji video z wydarzenia.
Po poletku pokazowym z kolekcją ponad 20 odmian kapusty, brokułu i kalafiora oprowadził Łukasz Rudecki z firmy Sakata. Szczególną uwagę zwrócił na kapustę białą odmiany Avanto F1, która charakteryzuje się długim przechowywaniem, bardzo dobrą zdrowotnością i wyrównaniem, a także łatwiejszym zbiorem dzięki osadzeniu na wysokiej nodze. Tworzy okrągłe zielone główki o wadze 2-3 kg, typowe do supermarketów. Można ją przechowywać do późnej wiosny.
W kapustach płaskich nasz rozmówca wskazał na odmianę CAB 02978 F1, nadającą się na cały sezon uprawy, ale polecaną na wczesne terminy nasadzeń, odporną na wykwitanie. Czas jej wegetacji to ok. 80-85 dni, tworzy zdrowe, spłaszczone główki.
W kapustach pekińskich Łukasz Rudecki polecił odmianę Kiseki F1, do długiego przechowywania, na jesienny zbiór. Jest to kapusta odporna na kiłę i mączniaka rzekomego, o kompaktowej, zbitej główce i intensywnie zielonych liściach, które nie tracą koloru nawet po długim przechowywaniu. Jest to odmiana dająca wysoki plon.
Brokuły Sakata
Wśród brokułów polecanymi odmianami są Leonidas F1 i Triton F1. Odmiana Leonidas to brokuł typowo na jesień z genem odporności na przebarwienia antocyjanowe, dzięki czemu brokuł nie robi się fioletowy. Ma wysoką nogę, więc łatwo się wycina, nie ma też wielu liści, dzięki czemu czyszczenie przy przeznaczeniu na handel detaliczny jest ułatwione.
Odmiana Triton F1 charakteryzuje się tolerancją na wysokie temperatury, przy jednoczesnym wysokim plonowaniu, dlatego najlepszym okresem na jej uprawę jest czas od początku lata do wczesnej jesieni. Tworzy zbite róże o kolorze ciemnozielonym, charakteryzuje ją silny wigor. Triton jest przeznaczony zarówno do przemysłu, jak i na świeży rynek – podkreślił Łukasz Rudecki.
Kalafiory w różnych kolorach
W segmencie kalafiorów Sakata zaprezentowała nową odmianę – Manila F1, która nadaje się do uprawy zarówno latem, jak i jesienią. Jej okres wegetacji to ok. 85-90 dni, ma intensywnie zielone liście zewnętrzne i dobrą zdrowotność oraz krycie róży liśćmi.
Duże zainteresowanie wśród odwiedzających wydarzenie wywołały też dwie kolorowe odmiany kalafiora – Purpurina F1 i Lisboa F1. Obie mają dobrą zdrowotność przez cały okres wegetacji i intensywny kolor – fioletowy w wypadku tej pierwszej i pomarańczowy w wypadku drugiej. Charakteryzują się także dość krótkim okresem wegetacji – 60-65 dni w wypadku Purpurina F1 i 65-70 dla Lisboa F1. To bardzo dobry towar do restauracji, firm cateringowych, do ozdoby. Mamy już pierwszych klientów, którzy te odmiany uprawiają – powiedział Łukasz Rudecki.
Oprócz tego zaprezentowano kilka odmian dyni, w tym dynie piżmowe, hokkaido, dwie odmiany w typie halloween i dynię idealną do mikrofalówki – SQ220002 F1, trzy odmiany buraków, a także cebulę.
Wiedza i innowacje
Jak podkreśliła Klaudia Horlop z firmy Sakata, cykliczne spotkania tej firmy w Topoli Królewskiej to nie tylko okazja do przedstawienia odmian z portfolio firmy. Są to wydarzenia znacznie szersze, które dzięki obecności firm partnerskich pozwalają odwiedzającym na zapoznanie z aktualnymi trendami w nawożeniu i ochronie roślin oraz z najnowocześniejszymi rozwiązaniami agrotechnicznymi z obszaru rolnictwa precyzyjnego. Wydarzenie ma przynieść odwiedzającym dobre rozwiązania agrotechniczne i odmianowe – powiedziała.
Wśród wystawców była m.in. firma Agrokopter z Łodzi, która prezentowała swojego drona rolniczego, służącego do oprysków, rozrzutu nawozów, mapowania pól i analizy szkód łowieckich. Firma Agroosa pokazała swoje nowoczesne systemy GPS do automatycznego sterowania pojazdami rolniczymi. Firma Agrimpex zaprezentowała natomiast swoje najnowsze agrowłókniny.
W obszarze ochrony zaprezentowała się m.in. firma Koppert, która zadbała o ochronę biologiczną części poletek przed śmietką kapuścianą. Swoje rozwiązania w dziedzinie ochrony i nawożenia prezentowały również firmy FMC, Symbioz i Yara Poland, których produkty także wykorzystano z dobrymi rezultatami na poletkach pokazowych. Na stoisku Grupy Mularski można było dowiedzieć się wszystkiego o profesjonalnej rozsadzie. Poza tym odwiedzający mogli obejrzeć maszyny i ciągniki rolnicze od firm Ad-Rol i Kubota. Partnerem wydarzenia była również Hurtownia Ogrodnicza Działek z Łęczycy, posiadająca największą w regionie ofertę artykułów ogrodniczych.
Pozostałe odmiany zaprezentowane przez Sakata
Fotogaleria z wydarzenia
Materiał promocyjny firmy Sakata