Zadajecie sobie czasem pytanie ile maksymalnie może ważyć ziemniak? 300, 500 g, a może 1 kg? By to ustalić Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie zorganizowały konkurs „Na największą wielkopolską pyrę oraz najsmaczniejsze jadło z pyry”. Zwycięzcą została Pani Kinga Włodarz. Wygrany ziemniak miał masę równą 2,022 kg.

Największy ziemniak

Kinga Włodarz
Kinga Włodarz z z największym ziemniakiem który ważył ponad 2 kg

Należy zaznaczyć, że największy ziemniak to okaz polskiej hodowli (Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie), odmiana ‘Mazur’. W naszym gospodarstwie główny trzon naszej produkcji zajmują ziemniaki, a następnie pszenica oraz kukurydza. Uprawa ziemniaków w naszym gospodarstwie jest wielopokoleniową tradycją – wyjaśnia zwyciężczyni konkursu. Ogółem do konkursu wpłynęło 19 zgłoszeń, przy czym wygrany ziemniak o masie 2,022 kg ewidentnie pozostałych konkurentów. Drugie miejsce zajęła bowiem pyra o masie 1512 g, natomiast na trzecie ważąca 1272 g.

W gospodarstwie prowadzonym przez Panią Kingę wraz z rodzicami w miejscowości Michałów Drugi, w gminie Opatówek (woj.Wielkopolskie) uprawiane są odmiany ziemniaka jadalnego, głównie: ‘Gala’, ‘Melody’, ‘Mazur’, ‘Constance’. Są to odmiany przeznaczone głównie do długiego przechowywania, co jest możliwe dzięki nowoczesnym obiektom przechowalniczym. Ziemniaki są przechowywane w przechowalniach z wymuszonym obiegiem powietrza, dzięki czemu możemy zachować wysoką jakość bulw.

Staramy się nasze gospodarstwo rozwijać i unowocześniać wprowadzając różne innowacje – podkreśla Kinga Włodarz.

Poprzez zastosowanie równoległego sadzenia jesteśmy w stanie osiągnąć stałą szerokość redlin na całym polu, w ten sposób ograniczamy ilość zielonych i uszkodzonych bulw, zwiększając jakość plonu handlowego. Ponadto nasze plantacje są nawadniane, dzięki czemu możemy uzyskać satysfakcjonujący plon nawet w sezonach, w których jest niedobór wody – informuje Pani Kinga.

Powierzchnia uprawy ziemniaków w gospodarstwie PP. Włodarz w 2021 roku wynosiła 50 ha, a plon w zależności od odmiany wyniósł od 35 do 50 t/ha.

Wszystkie te zmiany wprowadzono w celu usatysfakcjonowania odbiorców, klientów oraz dla usprawnienia pracy w gospodarstwie.