Mimo sporych zawirowań na rynku warzyw, plantatorzy którzy wyspecjalizowali się w uprawie poszczególnych gatunków kontynuują tę działalność. Tak jest też w gospodarstwie Piotra Malza gdzie w tym roku powierzchnia uprawy cebuli znacząco wzrosła względem ubiegłego roku i warzywo to rośnie na powierzchni 32 ha. Dobre doświadczenia z odmianami firmy Syngenta sprawiały, że to właśnie one zdominowały grunty gospodarstwa Agro Malz w miejscowości Wocławy koło Gdańska.
Tylko sprawdzone odmiany cebuli
Piotr Malz już trzeci sezon uprawia cebulę i jest to dla niego duże wyzwanie (czytaj również). Zależało nam na dywersyfikacji naszej produkcji rolniczej i stad decyzja o włączeniu do produkcji warzyw. Wybór padł na cebulę. W tym roku uprawiana jest na powierzchni 32 ha – mówi gospodarz. Dużą część tej powierzchni zdominowała odmiana Vision F1, która sprawdza się tutaj najlepiej zarówno w produkcji, w przechowywaniu i w handlu. Mamy początek maja i Vision dalej dobrze się przechowuje w chłodni. Jest twardy, nie wybija w szczypior. Pakujemy go obecnie i sprzedajemy na bieżąco. Na szczęście ceny nieco poszły w górę – mówi Piotr Malz. Na pozostałym areale posiane zostały inne odmiany oraz posadzono część cebuli z dymki, co jednak przy tak suchej wiośnie i braku możliwości nawadniania nie zapowiada dobrych efektów w produkcji.
Wschody cebuli odmiany Vision F1 sianej 23 marca Wschody cebuli odmiany Vision F1 sianej 23 marca Wyrównane wschody cebuli to zasługa nasion podkiełkowanych Dymka nie zapowiada się najlepiej
Precyzyjne siewy, wyrównane wschody cebuli
W tym roku siewy cebuli rozpoczęły w tym gospodarstwie 21 marca. Siewy wykonywano precyzyjnym siewnikiem Agricola na głębokość 2,5 cm. Dla odmiany Vision F1 wysiane zostało 780 tys. nasion na 1 ha, natomiast dla odmiany Progresion F1 nieco mniej, bo 730 tys. nasion/ha. Decyzja o tak wczesnym terminie rozpoczęcia siewów okazała się słuszna. Dzięki temu można było wykorzystać zasoby wody w glebie i uzyskać dobre wschody cebuli. W przypadku odmiany Vision F1, dzięki zastosowaniu nasion podkiełkowanych uzyskano bardzo dobre i wyrównane wschody. Z moich obserwacji wynika, że wykorzystanie nasion podkiełkowanych jest jak najbardziej uzasadnione. Uzyskujemy wyrównane wschody cebuli. Jak widać większość roślin jest na podobnym etapie wzrostu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest prowadzić ochronę herbicydową. Mamy 5 maja i większość roślin jest w fazie pierwszego liścia właściwego – podkreśla Pan Piotr. Efekty widać po wyrównaniu roślin i równych zieleniejących się już liniach rzędów wschodzącej cebuli na polu. Obecnie największym problemem jest brak opadów i nasilająca się susza. Dlatego na polu stanęły już deszczowanie i tam gdzie jest to możliwe rozpocznie się nawadnianie.
Zwalczanie chwastów prowadzone jest w oparciu o stosowanie niskich dawek herbicydów, ale w krótkich odstępach czasu i odpowiednio dobranych ich mieszaninach.
O glebę trzeba odpowiednio zadbać
Duża uwagę w tym gospodarstwie zwraca się na odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę. Na stanowiskach gdzie rośnie cebula w ubiegłym roku wysiano mieszanki poplonowe z firmy DLV, które zostały przyorane dopiero w grudniu. Dodatkowo wykonano oprysk preparatem Biogen Rewital PRO+, który sprzyja poprawie struktury gleby i jej właściwości. Widzę duże korzyści takich mieszanek – poprawiają one strukturę gleby. Dzięki gatunkom które głęboko się korzenią uzyskujemy efekt głębokiego spulchnienia gleby – uważa plantator.

W kolejnej części artykułu pokażemy jak przechowuje się odmiana cebuli Vision i jak jest przygotowywana do sprzedaży. Zajrzycie do Nas koniecznie.
Warto również przeczytać gospodarstwie AGRO-MALZ: