Plantatorzy cebuli w Republice Czeskiej prowadzą na ogół duże plantacje. Ważnym kierunkiem produkcji jest cebula do przechowywania. W tym segmencie chętnie sięgają po odmiany z oferty firmy Syngenta. Cenią sobie też doradztwo i współpracę z ekspertami realizującymi projekt Onion Leader. Jednym z nich jest Władysław Tokarczyk. Specjalista zdecydował się opowiedzieć o jednej z czeskich plantacji, gdzie pomimo trudnych w ostatnich sezonach warunków pogodowych do produkcji cebuli gatunek ten udaje się znakomicie a wyniki produkcyjne pozostają na dobrym poziomie.
Start sezonu nieco wcześniej niż w Polsce
Czechy leżą na południe od Polski, więc inauguracja sezonu przypada tam wcześniej niż u nas. Jest tam po prostu cieplej. Nie są to duże różnice, ale jednak zauważalne. Plantacja, której historię chcę opowiedzieć, znajduje się w Kraju pardubickim. Jej właściciel od 4 lat zajmuje się uprawą cebuli i systematycznie osiąga coraz lepsze rezultaty. W tym sezonie największym zagrożeniem była susza. Jednak właściwie dobrana głębokość siewu, odpowiednie nawożenie i ochrona herbicydowa poprowadzona właściwie sprawiły, że rośliny rozwijają się prawidłowo i odznaczają się wyjątkowo dobrym wyrównaniem – informuje W. Tokarczyk. Siewy wykonano w połowie marca, zrealizowano je w ciągu tygodnia. Równomierności wschodów sprzyjało deszczowanie przy wykorzystaniu konsoli. Uprawiane są tu odmiany Medaillon F1, Vision F1 i Progression F1. Na dzień 5 maja 2020 roku rośliny zdołały wykształcić pierwszy liść właściwy.
Umiejętnie sformułowana strategia ochrony herbicydowej
Kontrolę zachwaszczenia na omawianej plantacji prowadzi się bardzo skrupulatnie. Była ona dotąd oparta głównie na niewielkich dawkach pendimetaliny. Wykorzystuje się też przedwschodowo herbicydy totalne, zaś w fazie kolanka i zaczątków pierwszego liścia sięga się po mieszaniny herbicydowe. Wschody w okresie 3-4 dni ułatwiają podejmowanie decyzji w zakresie wykorzystywanych substancji aktywnych. Podstawą do ich doboru jest stale prowadzona lustracja pola czyniona przez plantatora. Pozostaje on w stałym kontakcie z doradcą Onion Leader. Nawet w tak trudnych czasach jak obecne, rozwój technologii sprawił, że możliwa jest współpraca zdalna. Konsultacje, rozmowy, wymiana informacji – pracujemy na odległość, ale radzimy sobie. Podjęte decyzje były jak dotąd dobre i prawdopodobnie takie będą także w przyszłości. Taka formuła pracy pozwala zapewnić bezpieczeństwo uprawie i sukces w jej prowadzeniu. – mówi W. Tokarczyk.
Faza wzrostu cebuli kontra chwastów Stan wzrostu siewek cebuli na 5 maja Faza wzrostu cebuli kontra chwastów Cebula musi konkurować z chwastami
Obecna sytuacja
Kondycja plantacji w 19 tygodniu 2020 roku jest bardzo dobra. Rośliny są zdrowe, wyrównane. Nie ma też zagrożenia kompensacją chwastów. W fazie pierwszego liścia właściwego warto jest zastosować preparat Boxer 800 EC w dawce 1,0-1,5 l/ha. W razie potrzeby po upływie 7 dni można go powtórzyć. Możliwe jest jego zmieszanie z innym produktem zawierającym pendimetalinę. Stosowanie Boxera 800 EC w dawkach dzielonych jest rozwiązaniem zasadnym. Z jednej strony dzięki temu niezachwiany pozostanie wigor cebuli, z drugiej zaś zabieg odznaczać będzie się dużą efektywnością – mówi W. Tokarczyk.