Zeszłoroczne Hazera Experience Days, które odbyły się w Holandii w dniach 24-26 września zaskoczyły pod wieloma względami. Przede wszystkim inna niż zazwyczaj była ich formuła. Zamiast tradycyjnego spotkania w plenerze pośród pól pokazowych specjaliści z tej firmy nasiennej zapraszali do obiektu, którego wystrój i aranżacja oddawały to, czego konsument warzyw doświadcza w sklepie. Rynkowe ukierunkowanie wydarzenia nie przeszkodziło jednak w odbyciu kilku interesujących rozmów o odmianach w kontekście agrotechnicznym.
Odmiany cebuli nowe i sprawdzone
Do Holandii z Polski przybył Adam Prabucki, który jest wysokiej klasy specjalistą od uprawy cebuli. W rozmowach z plantatorami poruszał wiele kwestii związanych z produkcją tego warzywa. Odmiana Centro F1 to wyjątkowa kombinacja wysokiego plonu, wczesności i długiego przechowywania. Może na nabywcę oczekiwać w przechowalni z powodzeniem do maja. Czerwona odmiana 37-123 F1 wykazuje odporność na mącznika rzekomego, więc można ją polecać do uprawy metodą ekologiczną. Wreszcie nowość, odmiana pod numerem 37-117 F1, a więc wariant przystosowany do warunków z jakimi polscy plantatorzy musieli się zmagać w ostatnich sezonach latem – upały i niedobory wody – informował A. Prabucki.
Marchew o zróżnicowanych cechach
Marion Vissers w firmie Hazera jest specjalistką od hodowli odmian marchwi. Była obecna podczas wrześniowej imprezy i także zgodziła się opowiedzieć o kilku cennych kreacjach tego warzywa, ich specyfice i przeznaczeniu. Pierwszą z omawianych odmian była Polydor F1. Daje ona nieco mniejsze korzenie, ich rozmiar określamy w Holandii jako B. Są jednak bardzo gładkie i wyrównane. Okazalsze korzenie wykształca Patzi F1. Osiągają one rozmiar C/D. Główne zalety tej odmiany to także dobra jakość korzeni, ich wyrównanie, a także wysoki uzysk plonu z powierzchni uprawnej. Odmiana Tribord F1 to z kolei marchew godna rekomendacji tym plantatorom, którzy chcieliby warzywo to sprzedawać w pęczkach. Jej liście zachowują żywo zielony kolor, nie przebarwiają się. Korzenie na rynek trafiają razem z nimi, więc produkt taki prezentuje się wspaniale. – mówiła M. Vissers. Z pewnym niepokojem spogląda jednak w przyszłość. Wycofywanie kolejnych substancji aktywnych z użytku na terenie UE ogranicza możliwości ochrony marchwi. W najbliższej przyszłości postawi to przed ogrodnikami znaczne wyzwania w kontekście przeciwdziałania zagrożeniom ze strony szkodników i chorób.
Jak dowiedzieć się więcej o cebuli i marchwi z firmy Hazera?
Najlepiej uczynić to poświęcając krótką chwilę na zapoznanie się z relacją filmową z Hazera Experience Days, którą zespół redakcyjny portalu www.warzywapolowe.pl przygotował dla jego czytelników. Zapraszamy: