GMO w Polsce – regulacje prawne

W Polsce, a także całej Unii Europejskiej kwestie dotyczące genetycznie modyfikowanych organizmów oraz ich oznaczania w żywności są określane przez odpowiednie przepisy. Aby dowiedzieć się dokładnie, jakie są regulacje GMO w Polsce, zapraszamy do dalszej części artykułu.

GMO – co to?

GMO jest skrótem od pierwszych liter terminu Genetically Modified Organisms. Nazywa się tak organizmy, których materiał genetyczny został zmodyfikowany poprzez metody inżynierii genetycznej, takie jak np. krzyżowanie czy rekombinacja naturalna. GMO wykorzystuje się przede wszystkim w celu wytwarzania różnych substancji chemicznych i produkcji nowych odmian roślin, cechujących się wyższą odpornością na choroby, szkodniki i pestycydy.

GMO w Polsce – regulacje prawne

Oto przepisy mówiące o GMO w Polsce:

  • Ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie – dopuszcza obrót zmodyfikowanym genetycznie ziarnem w Polsce. Jednak wydane na jej podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2013 roku wprowadza zakaz siania nasion genetycznie modyfikowanych.
  • Ustawa z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach – dopuszcza wprowadzanie do obrotu pasz genetycznie modyfikowanych i używanie ich w celu karmienia zwierząt.

Zatem podsumowując, co mówią przepisy o GMO w Polsce? Prawo wskazuje, iż na terenie naszego kraju nie wolno wysiewać nasion genetycznie modyfikowanych, a co za tym idzie nie można uprawiać roślin GM. Jednak dopuszczalne jest handlowanie genetycznie modyfikowanym ziarnem i paszami, a także wykorzystywanie ich do żywienia zwierząt.

GMO w Polsce a prawo – co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z ramowym stanowiskiem Rzeczypospolitej Polskiej przyjętym w 2008 roku i zapisami ujętymi w artykule 49a ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, Polska należy do krajów wolnych od upraw GMO. Od lat Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dba, aby nasz kraj utrzymał ten status. Odpowiada m.in. za kontrolowanie stosowanie materiału siewnego i upraw GMO, a także monitoring materiału siewnego.

Warto wiedzieć, że w Polsce działa Laboratorium Badania GMO w Toruniu posiadające decyzję Ministra Środowiska, która zezwala na zamknięte stosowanie organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

Oznaczanie GMO w produktach – co mówi prawo?

Warunki oznaczania żywności genetycznie modyfikowanej na terenie Unii Europejskiej zostały określone w:

  • Rozporządzeniu dotyczącym możliwości śledzenia i etykietowania GMO oraz możliwości śledzenia żywności i produktów paszowych wyprodukowanych z GMO (WE 1830/2003).
  • Rozporządzeniu w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy (WE nr 1829/2003).

Zgodnie z prawem, konieczne jest oznaczanie opakowanych produktów żywnościowych, w których zawartość GMO jest wyższa niż 0,9 procent. Jeśli natomiast GMO występuje w jedzeniu podawanym w lokalu gastronomicznym, należy umieścić informację o tym fakcie w miejscu widocznym dla konsumentów. Należy jednak pamiętać, że te reguły nie obejmują żywności pochodzenia zwierzęcego!