Sytuacja na rynku cebuli jest mocno zróżnicowana w zależności od kraju i regionu. Warto wiedzieć co dzieje się na poszczególnych rynkach cebuli. W pierwszej części materiału zobrazowana została sytuacja w Ameryce Północnej, chinach i Filipach. Czas na kolejne regiony.

Afryka Południowa: Średnia cena cebuli nadal wykazuje tendencję spadkową

Średnia cena cebuli nadal wykazuje tendencję spadkową do 56,50 randów (2,85 euro) za 10 kg i 40 randów (2 euro) za 7-kilogramowy worek cebuli.

Występuje bardzo duża różnica pomiędzy białą i brązową cebulą – obie sprzedawane poniżej poziomu 55 randów – a czerwoną cebulą sprzedawaną średnio za 119 randów (6 euro) za 10-kiloramowy worek. Średniej wielkości cebule są najdroższe osiągając cenę 63 randów (3,2 euro) za 10-kilogramowy worek, podczas gdy za duże trzeba zapłacić 55 randów, a za małe 40 randów.

Analitycy oczekują podobnego trendu cenowego, co w roku 2023. Wówczas wysokie ceny cebuli spadły na resztę roku i niektórzy uważają, że średnia cena białej i brązowej cebuli może spaść poniżej poziomu 50 randów (2,5 euro) w następnym miesiącu i pozostać na tym poziomie aż do grudnia. Na cebulę wpłynęły także przymrozki, które wystąpiły w większości prowincji Limpopo na początku lipca.

Egipt: Wolumen cebuli wzrósł o 1 milion ton

Egipski sezon na cebulę rozpoczął się w kwietniu po trzymiesięcznym zakazie eksportu. W poprzednim sezonie zapasy cebuli w Egipcie były niewystarczające, skutkując wzrostem cen na lokalnym rynku do niespotykanych poziomów, co skłoniło rząd do interwencji i wprowadzenia zakazu eksportu.

W tym sezonie areał uprawy cebuli wzrósł znacząco. – Po cenach z zeszłego sezonu wielu producentów zwiększyło produkcję. Spodziewamy się, że wolumen produkcji przekroczy poziom 3 milionów ton, o milion ton więcej niż w poprzednim sezonie – powiedział portalowi freshhplaza.com jeden z producentów.

Co więcej, za zwiększeniem produkcji nie poszedł wzrost popytu. Nie jest on tak silny jak w zeszłym sezonie. Jak mówi jeden z cytowanych eksporterów: – Mieliśmy pewien popyt na początku sezonu, ale teraz on prawie nie istnieje i skończyliśmy z cebulą w naszych rękach. Inny eksporter dodaje: – Europa jest zaopatrywana przez Hiszpanię i Holandię. Nam udaje się eksportować do zachodniej i środkowej Afryki.

W rezultacie ceny gwałtownie spadły w porównaniu do ubiegłego roku. Jeden z eksporterów ocenia dla freshplaza.com, że „ceny spadły o połowę w porównaniu z poprzednim sezonem, a obecnie eksportujemy po około 300 dolarów EXW”.

Włochy: sytuacja na rynku cebuli jest skomplikowana

Jeden z największych operatorów w północnych Włoszech mówi, że pogoda doprowadziła do nierównomiernych zniszczeń w uprawach na północy kraju. Są obszary z dobrą jakością warzyw i świetnymi plonami a inne rejony mają niskie zbiory i problemy z przechowywaniem. Jest to więc sezon daleki od normy. Generalnie ceny w tej wczesnej fazie sezonu są widocznie niższe dla prawie wszystkich odmian. To przez fakt, że rok 2023 był rokiem wysokich cen i wygląda na to, że bieżący rok kieruje się w stronę niższych wartości, także ze względu na to, że nie zanosi się na żaden konkretny spadek produkcji cebuli w Europie. Odmiana Borettana doświadcza znaczącego spadku produkcji, ale ceny są stabilne.

Susza na Sycylii wpłynęła na produkcję niszowej odmiany cebuli nazywanej  Paglina di Castrofilippo, która, z powodu zbyt wysokich temperatur charakteryzuje się rozmiarami mniejszymi od standardowych. Niemniej jednak uzyskano dobre ilości ponad 600 g na cebulkę, a niektórych przypadkach nawet ponad 1 kg. Średnia cena za tę odmianę cebuli wyniosła około 1,4 euro w miejscu pochodzenia.

Zgodnie z danymi stałego obserwatorium GfK Consumer Panel Services ponad 20 z 26 milionów gospodarstw domowych we Włoszech kupuje cebulę przynajmniej raz w roku. Dla roku badawczego zakończonego w czerwcu 2024, baza nabywców cebuli przekraczająca 78% to stale rosnąca wartość. Ci, którzy kupują cebulę ponad 8 razy w roku, obserwują spadek kupowanej ilości za każdym razem w porównaniu z wyższą inwestycją.

Niemcy: Walka z presją chorób i problemami z jakością

Handlowcy i przetwórcy są szczególnie zaniepokojenie cebulą nasienną, której zbiór i przechowywanie rozpoczyna się od września. Chociaż areał w północnych Niemczech został obsiany, rolnicy zmagają się z presją chorób i problemami z jakością. Warunki pogodowe w nadchodzących tygodniach aż do rozpoczęcia głównych zbiorów będą decydujące. – Temperatury około 25 stopni i sporadyczne opady byłyby idealne. Jeśli unikniemy ekstremów, nie sądzę, aby było więcej problematycznych partii, jak w zeszłym roku – mówi portalowi fresplaza.com jeden z przetwórców. Ceny hurtowe cebuli są znacznie niższe niż w poprzednim roku, niezależnie od tego, czy są to produkty krajowe, czy towary importowane z Hiszpanii, Włoch, Austrii lub Holandii.

Austria – Rośnie popyt eksportowy

Austriacki rynek cebuli pozostaje w dużej mierze niezmieniony w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zbiory są obecnie w pełni. Ogólnie plony pozostają słabe i cebule są głównie w małych i średnich rozmiarach. Ponadto mają stabilną sprzedaż krajową, ostatnio wzrosły zapytania eksportowe do Europy Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Ceny producentów pozostaną zatem na niezmienionym poziomie w kolejnym tygodniu. Dla cebul średniej wielkości, oczyszczonych i sortowanych w skrzynkach ceny wynosiły zwykle od 20 do 23 euro za 100 kg na początku tygodnia, zależnie od jakości warzyw. Ceny są znacznie niższe dla małych dostaw i wyższe dla większych.

Holandia: brak nastrojów na rynku cebuli

Tegoroczny sezon cebuli rozpoczął się w zupełnie innych warunkach, w porównaniu do ubiegłego roku. Cebula sadzona jest już sprzedawana za zaledwie 10 centów i nie ma optymizmu, że cena może wzrosnąć. – Spodziewaliśmy się innej sytuacji niż w ubiegłym roku, który był dość wyjątkowy, ale nie spodziewaliśmy się tego w takim stopniu – mówi holenderski sorter  dla freshplaza.com – Ilości nie są złe, ale rynek eksportowy nie nabiera tempa. Część cebuli jest sprzedawana, ale nie ma prawdziwego zamieszania. Po prostu nie ma nastrojów. W całej Europie jest wystarczająco dużo cebuli siewnej, więc nie wygląda na to, żeby nastroje miały się wkrótce zmienić. Mam nadzieję, że niższa cena pomoże nam osiągnąć większy eksport – dodaje.

Izrael: Rozpoczęły się główne zbiory cebuli

Duży importer w Izraelu poinformował portal freshplaza.com, że rozpoczynają się główne zbiory cebuli. – Jesteśmy na początku głównego zbioru cebuli, a poziomy cen są wyższe niż przeciętnie. Wynika to z mniejszych ilości dostępnych w ostatnim zbiorze i producentów, którzy wolą przechować cebulę w magazynach na późniejszą część sezonu. W tej chwili rozpoczęliśmy ładowanie z Holandii tygodniowych wolumenów i one będą rosły w nadchodzących tygodniach – mówi importer.

Francja: problemy z jakością z powodu dużego obciążenia chorobami

We Francji występują problemy z jakością cebuli, w związku z chorobami spowodowanymi złą pogodą, wilgotnością i wahaniami temperatur. Skomplikowało to sytuację niektórych upraw, na których rozwinęła się pleśń. W rezultacie jakość plonów jest bardzo zróżnicowana i występują problemy z rozmiarami. Jest wiele małych rozmiarów, a brakuje tych dużych.

Jeśli chodzi o rynek, konsumpcja jest raczej dynamiczna, odkąd ceny zaliczyły ogromny spadek w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Wahają się między 25 a 30 centów za kilogram, co jest bardzo niską ceną, zwłaszcza w porównaniu do cen z początku roku, które oscylowały w granicach 50-60 centów za kilogram. – Importy się skończyły, mamy wszystkie odmiany wczesnej żółtej cebuli, które skończą się za 2-3 tygodnie – zauważa handlowiec cytowany przez freshplaza.com.

Hiszpania: wyjście z „burzy doskonałej”  z dramatycznie niskimi cenami

Powierzchnia uprawy cebuli w Hiszpanii znacznie wzrosła, głównie w przypadku brązowych odmian Medio Grano, ze względu na jej niskie zapotrzebowanie na wodę, ponieważ w okresie sadzenia w Andaluzji i Kastylii-La Manchy panowała poważna susza. Zazwyczaj ten rodzaj cebuli wypełnia ewentualne luki produkcyjne na rynkach europejskich w czerwcu i lipcu. Jednak w tym roku, znacznie większe hiszpańskie dostawy Medio Grano napotkały duże zapasy zmagazynowanej cebuli w Holandii, Niemczech i pozostałych europejskich rynkach.

Co więcej, zbiory żółtych i brązowych późnych odmian cebuli rozpoczęły się 15 dni wcześniej z bardzo dobrymi plonami, co zwiększyło podaż do jeszcze większych wolumenów i spowodowało „burzę doskonałą” z dramatycznie niskimi cenami (od 8 do 10 centów za kilogram na polu), poniżej progu opłacalności. W połowie sierpnia, większość ponadmiarowych wolumenów Medio Grano zniknęła z rynku, a ceny żółtej i brązowej cebuli mają tendencję do wzrostu z dobrymi perspektywami na nadchodzące miesiące. Dominują duże rozmiary (głównie 1 i 2) i dobra jakość ze względu na brak burz lub innych niekorzystnych warunków pogodowych. Ceny żółtej cebuli wahają się w tej chwili od 15 do 20 centów za kilogram na polu, co jest ceną na granicy opłacalności.

Cebula na świecie 2024