Podczas Eko-Akademii Amplusa przedstawiciele tej firmy zachęcali do nawiązywania współpracy z tą firmą w zakresie dostarczania warzyw produkowanych metodą ekologiczną. Spółka nie jest zainteresowana nabywaniem towaru wyłącznie w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania. Oferuje stałe odbiory produktów w oparciu o kontraktację i przy zapewnieniu wsparcia agrotechnicznego.
Zakupy warzyw ekologicznych
Wioleta Czarna, przedstawiciel Amplusa, przedstawiła ofertę firmy dotyczącą skupu warzyw ekologicznych w sezonie 2020. Zakupy będą realizowane przede wszystkim w oparciu o system kontraktacji. Potrzebna będzie kapusta biała, buraki czerwone i ogórki gruntowe. Preferowane będą kapusty odmiany Megaton i Jaguar, choć dopuszczone będą inne kreacje po wcześniejszym zaakceptowaniu przez Dział Zakupów. Muszą one mieć masę m.in. 2 kg. Główki powinny być obrane z liści ochronnych, bez oznak chorobowych w opakowaniach karton box lub w skrzyniopaletach do przechowywania z jednym liściem ochronnym. Opakowania na kapustę dostarczane będą z wyprzedzeniem przez Amplus. W przypadku buraczków preferowewana będzie odmiana Monty w kalibrze 50-80 mm. Buraki powinny być świeże, bez zwiędnięć, uszkodzeń wywołanych przez szkodniki i mechanicznych, oznak bez oznak pleśni i gnicia a także bez pozostałości naci. Muszą być zapakowane w big bagi lub skrzyniopalety. Amplus zainteresowany jest także sporą ilością ogórków gruntowych. Preferowana odmiana to Octopus lub inne po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Dział Zakupów. Kalibry na jakie jest zapotrzebowanie to 6-9 i 9-12 mm. Niedopuszczalne są sztuki krzywe i zdeformowane. Owoce mają być zapakowane w raszlowe worki. Muszą być zdrowe, świeże i bez uszkodzeń mechanicznych. Możliwe jest też kiszenie ogórków dla Amplusa w gospodarstwie w oparciu o dostarczaną recepturę.
Inny asortyment, którym zainteresowana jest spółka
Amplus zainteresowany jest też innymi produktami, takimi jak koperek, natka pietruszki czy szczypiorek. Może to być towar do konfekcjonowania lub dostawy w gotowych pęczkach. Okno czasowe współpracy to kwiecień-październik, preferowane są stałe dostawy, a minimum dostawowe jest do ustalenia indywidualnie. Preferowanym gospodarstwem do współpracy będzie takie, które jest w stanie wyprodukować wszystkie te produkty. Dostawy odbywałyby się na zasadzie kontraktacji i ze wsparciem technologów Apmlusa na etapie ich produkcji. Wymagana jest zgoda na wejście do gospodarstwa i lustrację plantacji oraz wgląd do dokumentów potwierdzających prowadzenie uprawy metodą ekologiczną oraz aktualne badania na obecność pozostałości pestycydów. Amplus zainteresowany jest też zakupem ekologicznych owoców. Chodzi przede wszystkim o truskawki i jabłka. Zainteresowani producenci takiej grupy asortymentu proszeni są o kontakt z firmą w celu poczynienia indywidualnych ustaleń dotyczących współpracy.
Perspektywy dla rynku produktów ekologicznych w Polsce i UE
Przedstawił je Maciej Minor, reprezentant Amplusa. Trzy kraje o największych rynkach żywności ekologicznej to odpowiednio Niemcy, Francja i Włochy. We Włoszech zaznacza się silnie trend wzrostu sprzedaży produktów eko w sklepach sieci handlowych. Osiągnęły one udział 3,5% w sprzedaży żywności ogół. Na Półwyspie Apenińskim segment ten wart jest ok. 1,3 mld euro. Maleje zaś sprzedaż takiej żywności w sklepach specjalistycznych, choć to wciąż ważne miejsce zaopatrzenia konsumentów. Włochy są też dużym eksporterem żywności certyfikowanej ekologicznie. W kraju tym towary takie produkowane są na powierzchni 1,9 mln ha. Sprawia to, że co szósty hektar użytkowany jest metodą ekologiczną. We Francji wartość rynku produktów ekologicznych ma wartość 8,3 mld euro rocznie i systematycznie rośnie. Struktura sprzedaży jest podobna jak we Włoszech. Najważniejsze kanały zbytu tego typu produktów to supermarkety a na drugim miejscu są sklepy specjalistyczne. Systematycznie rośnie też areał upraw ekologicznych, który obecnie wynosi 1,75 mln. ha. Udział owoców i warzyw w sprzedaży produktów ekologicznych wynosi tam 19%, zaś całkowity udział segmentu ekologicznego w sprzedaży żywności w sklepach wielkopowierzchniowych wynosi 4,4%. W Niemczech wartość rynku żywności ekologicznej zbliża się do poziomu 11 mld euro wykazując systematyczne wzrosty w kilku minionych latach. Udział tego rynku w sprzedaży żywności wynosi 5,28%. Ceny ekologicznych owoców i warzyw w Niemczech w ostatnich 3 latach wykazują stabilizację. W kraju tym pod ekologię przeznacza się ok. 1,5 mln ha. Polska na tym tle wygląda dość słabo. Wartość rynku jest niewielka i stanowi ok. 1/40 tej z Niemiec. Z jednej strony to zła wiadomość, bo pokazuje słabość sektora żywności ekologicznej nad Wisłą. Z drugiej strony jest to informacja wspaniała. Sytuacja obecna demonstruje wielki potencjał na wzrosty jaki drzemie w naszym rynku.