W pierwszej części relacji ze spotkania zorganizowanego przez Frusto w Russowie przedstawione zostały zagadnienia związane z przygotowaniem kwatery, nawożeniem warzyw i ich biostymulacją (czytaj). Podczas konferencji omówiono także zagadnienia związane z ochroną warzyw. Na szkoleniu obecni byli przedstawiciele firm BASF i Bayer, którzy podzielili się swymi obserwacjami i wiedzą w tym zakresie.
Ochrona warzyw z BASF
Pierwszym z wykładowców, który podjął zagadnienie związane z ochroną upraw była Agnieszka Wolińska z firmy BASF. W grupie omawianych fungicydów, znalazł się preparat Signum 33 WG. Bardzo szeroka rejestracja sprawia, że można go używać w ochronie większości warzyw. Choć w uprawie cebuli nie mamy zarejestrowanych fungicydów do zwalczania Stemphylium, podobnie jak w przypadku fuzariozy kapusty, to stosowanie Signum 33 WG do ochrony przed innymi patogenami przy okazji zabezpiecza plantacje także przed tymi nowymi zagrożeniami – mówiła Agnieszka Wolińska.
Aby polepszyć działanie tego produktu do zabiegu można dodać 4 kg/ha siarczanu magnezu. Cabrio Duo 112 EC posiada rejestrację w pomidorze gruntowym, cebuli, ziemniaku, ogórku i sałacie. Dzięki dwóm substancjom aktywnym, piraklostrobinie i dimetomorfowi, patogeny nie wykształcają odporności. Kolejny polecany fungicyd to Rovral Aquaflo 455 SC w sprzedaży jest już niestety ostatni sezon. To produkt powszechnie znany, który legalnie będzie można stosować jeszcze w 2018 roku. BASF oferuje także rozwiązania do zwalczania zachwaszczenia w uprawie warzyw polowych. Stomp Aqua 455 SC to herbicyd , który można stosować na przykład w uprawie cebuli czy ziemniaka. Substancja czynna, jaką jest tu pendimetalina, zamknięta jest w mikrokapsułach, co sprawia, że produkt nie brudzi opryskiwacza. Stosowany w dawkach dzielonych zapewnia długotrwałą ochronę plantacji przed zachwaszczeniem.
Bayer wspiera producentów warzyw polowych
O ochronie warzyw polowych mówił także Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Zwrócił uwagę słuchaczy konferencji na zagadnienie właściwie prowadzonej lustracji plantacji jako elementu ułatwiającego podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu. Aby ocenić zagrożenie warto stosować pułapki wabiące szkodniki. Monitoring takich urządzeń, oraz rozeznanie co do zasad stosowania środków pozwala na podjęcie optymalnych decyzji dotyczących wykonania zabiegów, a przez to na skuteczniejszą ochronę roślin. Na przykład Movento 100 SC to preparat, którym można efektywnie zwalczać mączlika warzywnego na plantacjach warzyw kapustnych. Ważne jest, aby wykonać oprysk w początku obecności szkodnika na plantacji, czyli wówczas gdy na liściach obserwujemy jaja. W późniejszych fazach rozwojowych mączlika warzywnego zabieg może nie dać zadowalających rezultatów – mówił Radosław Suchorzewski. Poinformował także, że w ofercie firmy jest nowy preparat Emulpar’ 940 EC. Można go stosować w programach z innymi produktami, działa niezależnie od stadium rozwojowego szkodników. Jest to preparat o działaniu kontaktowym, więc dla dobrego efektu należy dokładnie pokryć chronione rośliny cieczą roboczą.
W przypadku ochrony upraw cebuli uznanymi i sprawdzonymi fungicydami są preparaty Infinito 687,5 SC i Fandango 200 EC. Pierwszy z nich stosowany może być przeciwko szerokiemu spektrum zagrożeń w różnych okresach rozwoju. To preparat o działaniu systemiczno-wgłębnym, więc po pobraniu przez rosliny rośliny nie jest wymywany przez deszcz. Fandango 200 EC można rekomendować do stosowania najwcześniej w końcu czerwca lub na początku lipca, a więc w okresie wiązania zgrubień cebulowych. Co ciekawe, ma on też działanie stymulujące wzrost. Prelegent zalecał jego stosowanie do fazy gdy 10% roślin załamało już szczypior. Zalecana dawka to 1-1,25 l/ha w 200-400 l wody z dodatkiem adiuwantu.
Do ochrony marchwi firma Bayer oferuje wiele preparatów. Jednym z nich jest Contans WG, który służy do zwalczania zgnilizny twardzikowatej. Aby mógł zadziałać skutecznie po aplikacji środka należy wymieszać go z glebą. Serenado ASO to preparat zawierający szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis służący do zwalczania chorób bakteryjnych i grzybowych. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w uprawach papryki, gdzie przeciwdziała fuzariozie, choć warto podkreślić, że rejestracja jest bardzo szeroka i zawiera bogaty katalog gatunków warzyw – także marchew. Luna Experience 400 SC to preparat, który posiada rejestracje zarówno dla upraw sadowniczych, ale także dla marchwi i pora. W pierwszym przypadku zalecana dawka wynosi 0,75 l/ha a w drugim 0,9 l/ha. Dla optymalnej efektywności zabiegów w obu przypadkach warto sporządzić 700 l cieczy roboczej i zastosować opryskiwanie średniokropliste.
Sencor Liquid 600 SC to herbicyd. Można stosować go we wczesnych fazach wzrostu chwastów w bardzo niewielkich dawkach, które wynoszą 0,1 – 0,2 l/ha. Jest oparty o metrybuzynę, a stosować można go doglebowo i nalistnie w uprawach ziemniaków i pomidorów. W ochronie pierwszego z tych gatunków można od tego roku stosować nową zaprawę Monceren Pro 370 FS. Przeciwdziała parchowi srebrzystemu i rizoktoniozie. Ponadto ogranicza grzyby z rodzaju Fusarium i Phoma.