Przełom września i października to tradycyjny czas organizowania pokazów na poletkach z odmianami warzyw polowych w Holandii. Takie wydarzenie w tym roku przygotowała m.in. firma Syngenta. Nieopodal miasta Hoorn w prowincji Holandia Północna zlokalizowane zostały ekspozycyjne kwatery, w których plantatorzy i inni uczestnicy ogrodniczej branży mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami odmian z oferty tego koncernu. O tym jak poważnie do polskiego rynku podchodzi Syngenta świadczyć może obecność licznego zespołu doradców z Polski. Pierwsza część relacji poświęcona zostanie kalafiorom i brokułom.
Kalafiory, które sprawdzą się w Polsce
Rosnącym problemem staje się niedostatek ziemi do uprawy warzyw. Dotyka to zwłaszcza stref o bardzo długich tradycjach i silnie wyspecjalizowanych w uprawie kapustnych. Powtarzanie nasadzeń przez wiele lat namnaża problemy, a jednym z najpoważniejszych jest kiła kapustnych. Odmiana Cleozil F1 jest tolerancyjna te chorobę i jest polecana właśnie do uprawy na zainfekowanych nią stanowiskach. Była ona uprawiana już w tym roku w Polsce, opinie plantatorów są pozytywne. Inną interesującą odmianą zaprezentowana w Holandii była Electra F1. Zapewnia bardzo dobrej jakości towar – ciężkie, zbite róże – uzyskać można w zbiorach pod koniec lata i jesiennych. Na zaopatrzenie zakładów przetwórczych szczególnie polecić można uprawę trzech odmian: Gohan F1, Java F1 i David F1. Ich uprawa daje pewność produkcji przy wiernym zachowaniu deklarowanych okresów wegetacji. Typowo świeżorynkową odmiana jest za to Guideline F1. Ma krótki okres wegetacji, więc można ją uprawiać w plonie głównym i poplonowo. Dobrze znosi wysokie temperatury. Uzupełnieniem dla niej może być odmiana Almagro F1. Uprawa obu tych kreacji pozwala na całosezonowe zaopatrzenie odbiorców w wysokiej jakości róże kalafiorów. Syngenta wprowadziła także linię kalafiorów bezokrywowych. Andromeda F1 polecana jest do uprawy wiosennej. Doskonale prezentuje się w sprzedaży z opakowaniach z łuszczki. Inną odmianą z tej linii jest Alderan F1, odmiana kalafiora przeznaczona na zbiór w terminach jesiennych. W przypadku obu odmian róże są zbite, śnieżnobiałe. Ich uprawa przyczynia się do wyeliminowania nakładu pracy związanego z tzw. gumkowaniem kalafiorów, czy załamywaniem liścia w celu osłonięcia róży przed nasłonecznieniem.
Cleozil F1 Cleozil F1 Electra F1 Electra F1 Electra F1 Gohan F1 Java F1 David F1 Guideline F1 Guideline F1 Andromeda F1 Andromeda F1 Jakub Kudach z odmianą Andromeda F1 Alderan F1
Brokuły na przemysł i na świeży rynek
Jedna z odmian brokułu dedykowaną do uprawy późnoletniej na zbiór późnojesienny prezentowaną w Holandii była Beany F1. Cechuje się ona znakomitym wyrównaniem. Róże są zbite, o grzybkowatym kształcie. Zalecane zagęszczenie to ok. 35 tys. szt./ha. Odmiana jest nowością – będzie dostępna w Polsce w sezonie 2022. Za to już w tym roku w Polsce sprzedawana była odmiana Gongga F1. To wariant produkcji o uniwersalnym przeznaczeniu. Powinna być uprawiana w innym terminie, znacznie wcześniejszym. Można sadzić ją pod płaskie okrywy by uzyskać plon w okresie lata. Róże bardzo szybko uzyskują masę świeżorynkową (600-700 g). Pozostawienie ich na polu prowadzi do uzyskania cięższych róż, o masie ok. 1 kg, przydatnych do pozyskiwania różyczki, także metodą mechaniczną.
Beany F1 Beany F1 Gongga F1 McLaren F1