Poletko firmy Hazera przygotowane na Małopolskie Dni Kapusty odbywające się w tym roku w dniach 7-8 września w gospodarstwie Damiana Micyka, było uprawiane tak samo, jak jego pola produkcyjne, bez dodatkowego nawadniania. Mimo to poszczególne odmiany poradziły sobie w trudnych warunkach suszy i mocnego nasłonecznienia południowej wystawy.
Odmiany Hazera charakteryzują się dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym i jego potencjał tu widać. Okazuje się, że nasze odmiany nawet w tak ekstremalnie ciężkim czasie dalej rosną i wiążą główki, potrafiąc znaleźć sobie wodę z głębszych pokładów – informował Piotr Różański z firmy Hazera.
Przed wejściem na poletko każdy z odwiedzających musiał przejść przez maty do dezynfekcji, w celu ograniczenia ryzyka zawleczenia patogenów z innych poletek doświadczalnych.
Jakie odmiany kapusty zaprezentowała Hazera?
Kapusta biała
Tyson F1 – przeznaczona na świeży rynek, do kwaszenia, jej czas wegetacji to ok. 130-140 dni. Ma intensywny zielony kolor i spłaszczoną główkę – ciężką i zbitą, co daje bardzo dużą masę plonu. Nadaje się na gołąbki – przemysłowe i domowe oraz do krótkiego przechowania. Nie pęka jeśli pozostaje dłużej na polu – nawet do października lub listopada. Można ją ciąć po 90 dniach z niższą masą główki – ok. 3 kg, lub po 140 z większą – nawet do 7 kg.
Satie F1 – zbliżona do odmiany Tyson, świeżorynkowa oraz z przeznaczeniem do kwaszenia. Okres wegetacji ok. 130-140 dni, waga główek, w zależności od obsady 3-6 kg.
Abel F1 – według Piotra Różańskiego nr 1 w portfolio Hazera. Okres wegetacji wynosi ok. 150 dni, ma bardzo wysoką nogę, dzięki czemu zachowany jest przewiew między główkami. Tworzy główki odpowiednie do sprzedaży marketowej o masie 1,5-3 kg, a przy mniejszym zagęszczeniu większe. Na odmianie Abel występuje mała presja wciornastka i mączlika. Nadaje się do przechowania nawet do maja-czerwca.
Campbell F1– odmiana o cechach podobnych do odmiany Abel, jednak jej główki są cięższe. Odmiana przewidywalna, dobrze plonująca, o wyrównanych główkach.
Zoltan F1 – posiada najlepszy system korzeniowy ze wszystkich i ładny, zielony kolor. Odmiana radzi sobie dobrze nawet na polach gdzie występuje porażenie kiłą kapusty. Przeznaczona do długiego przechowywania, jest łatwa w uprawie. Okres wegetacji to ok. 140 dni, standardowa główka ma masę 3-4 kg.
Ramenos F1 – odmiana przydatna do uprawy w dużym zagęszczeniu. Masa główek zależna od obsady – od 1,5 kg do 3,5 kg. Osiąga dojrzałość zbiorczą po ok. 145 dniach od wysadzenia. Odmiana typowa do produkcji główek na potrzeby marketów, o dużej zdrowotności i niskiej presji szkodników.
Lucas F1 – odmiana do długiego przechowania, której główki są idealnie owalne. Okres wegetacji wynosi ok. 135 dni, a główki osiągają masę 3-4 kg. Jest gotowa do zbioru nieco szybciej od odmiany Zoltan.
Callaway F1 – odmiana delikatesowa, wiodąca w segmencie odmian kapust Hazera innych niż tradycyjne. Okres wegetacji to ok. 80 dni. Równo plonuje. Polecana do wczesnych nasadzeń już od początku kwietnia, ale jest uprawiana aż do późnej jesieni. Ceniona przez producentów i konsumentów, idealna do surówek, gołąbków i kwaszenia. Główki osiągają masę 2-3 kg.
Dutchman F1 – odmiana o stożkowym kształcie i okresie wegetacji ok. 70 dni. Tworzy główki o wadze 1-1,5 kg. Może być przechowywana 2-3 miesiące w warunkach chłodniczych.
Monarchy F1 – druga z odmian stożkowych, o nieco dłuższym okresie wegetacji – ok. 85 dni. Ma dużą wartość polową i jest większa od odmiany Dutchman – waga główki to ok. 2-3,5 kg.
Cabbice F1 – odmiana delikatesowa o krótszym okresie wegetacji – ok. 80 dni. W wypadku uprawy pod włókniną okres wegetacji może ulec skróceniu do nawet 65 dni. Najlepsza do sadzenia na wiosnę, lub na zbiór późny, w połowie października. Daje wyrównane główki o wadze 2,5-3 kg przy dużych zagęszczeniach. W zagęszczeniu poniżej 25-30 tys./ha główki dorastają do 5 kg. Można ją z powodzeniem kwasić.
Kapusta czerwona
Rozera F1 – to standardowa odmiana, znana od wielu lat, nadająca się do przechowania, z dobrym nalotem woskowym, bardzo popularna wśród producentów. Ma uniwersalne przeznaczenie, jej okres wegetacji to ok. 130 dni, główki osiągają masę 2-3 kg.
Redguard F1 – stara, sprawdzona odmiana z portfolio firmy HM Clause. Okres wegetacji to ok. 145 dni, nadaje się do długiego przechowania. Tworzy główki do 2-3 kg.
Romanov F1 – cechuje ją krótki okres wegetacji – 70-80 dni, można sadzić ją pod włókninę w czasie pierwszych nasadzeń i później, by skończyć zbiór w październiku. Ma bardzo dobre przyrosty, jej główka jest zbita, wybarwiona, o mocnym czerwonym kolorze, słodka. Masa standardowa to 1,5-3 kg. Jak mówi Piotr Różański, odmiana ta osiąga bardzo dobre wyniki sprzedażowe.
Które odmiany wypadły najlepiej?
Choć warunki pogodowe nie rozpieszczają, to Piotr Różański jest zadowolony z tegorocznych wyników poletka doświadczalnego. Mile zaskoczyły go odmiany o krótkiej wegetacji, szykowane na jesień, które zdążyły zawiązać ładne główki: Callaway, Monarchy, Dutchman, a także Romanov. Upały i suszę dobrze zniosły także odmiany przechowalnicze: Lucas, Zoltan, Abel i Campbell. Polecam Abla, to mocna odmiana, dobrze rosnąca, niezawodna – radzi nasz rozmówca.
Presję szkodników i chorób w tym sezonie Piotr Różański ocenia na mieszącą się w akceptowalnych i standardowych granicach.