Ekoschematy 2024 – od ilu hektarów, punkty, stawki

Ekoschematy są obowiązującym od 2023 roku rodzajem płatności bezpośrednich, które związane są z korzystnymi na rzecz środowiska naturalnego działaniami. Są to dobrowolne, jednoroczne zobowiązania, za które jako rolnicy możemy otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli zdecydujemy się do nich przystąpić. Co warto na ten temat wiedzieć i jakich stawek możemy spodziewać się w tym roku?

Stawki, ekoschematy 2024 – co należy wiedzieć?

Według informacji przekazanej przez resort rolnictwa – Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dnia 5 kwietnia 2024 roku przyjął aż dwie uchwały. Jedna z nich zakłada wprowadzenie nowego ekoschematu, tj. „grunty wyłączone z produkcji”, natomiast druga – płatności dla niewielkich gospodarstw, zastępująca wszystkie pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Wdrożenia nowego schematu możemy spodziewać się w latach 2024-2027. Tego rodzaju płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji, jednak jedynie do powierzchni nieprzekraczającej 4% całej powierzchni gruntów ornych w naszym gospodarstwie. Zgodnie z uchwałą Komitetu, przybliżona stawka za ekoschemat ugorowania wynosi 563 zł/ha, czyli około 126,52 EUR/ha.

Ekoschematy 2024 – od ilu hektarów? Nowe płatności dla małych gospodarstw

Uchwała numer 66 zakłada uproszczone płatności dla niewielkich gospodarstw rolnych, które obejmują areał do 5 hektarów. Taka forma wsparcia ma nam zastąpić pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich i ma stanowić nieco bardziej przystępny sposób na otrzymanie unijnych funduszy. Co ważne, będziemy mogli ubiegać się o dodatkowe formy wsparcia, a co z tym związane – przejściowe wsparcie krajowe, ale również płatności obszarowe z II filaru WPR.

Głównym celem jest zarówno uproszczenie procesu aplikacyjnego, jak i zapewnienie rolnikom z mniejszą ilością ziemi łatwiejszego dostępu do benefitów finansowych. Taka pomoc to znakomita motywacja do wprowadzania w naszych gospodarstwach proekologicznych praktyk.

Ekoschematy 2024, punkty – istotne informacje

Ekoschematy na rok 2024 to zestaw praktyk promowany przez WPR, czyli Wspólną Politykę Rolną. Ich zadaniem jest zrównoważenie w kwestii ochrony środowiska naturalnego oraz zwierząt. W naszym kraju realizacja tak istotnego wsparcia dla rolników związana jest z przyznawaniem punktów, mających przełożenie na wysokość dopłat. Każdy schemat ma określoną liczbę punktów, które może zdobyć, w zależności od stopnia realizacji danej praktyki. W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 zostało wprowadzonych aż 5 ekoschematów.

Celem ich zastosowanie, jest łagodzenie zmian klimatu, wspieranie zrównoważonego rozwoju oraz ochrona zasobów naturalnych. Ekoschemat rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi obejmuje 8 praktyk, w ramach których poszczególne działania objęte są systemem punktowym.

W związku z tym za przyznany 1 punkt przyjmujemy stawkę około 100 złotych dopłaty, natomiast warunkiem ubiegania się o przyznanie płatności w ramach omawianego przez nas ekoschematu, jest uzyskanie minimalnej liczby punktów, która stanowi iloczyn 25% powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie, a także 5 pkt przyznawanych za hektar. Poniżej zamieściliśmy punktację odpowiadającą każdej z 8 praktyk.

  • Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt – 5 punktów,
  • międzyplony ozime / wsiewki śródplonowe – 5 punktów,
  • 3a. opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (GO i TUZ) lub 3b. opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (GO i TUZ) z wapnowaniem – 1 punkt bądź 3 punkty,
  • zróżnicowana struktura upraw – 3 punkty,
  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 2 punkty,
  • stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowe (GO i TUZ) – 3 punkty,
  • uproszczone systemy uprawy – 4 punkty,
  • wymieszanie słomy z glebą – 2 punkty