W sobotnie popołudnie, 22 września, odbył się w miejscowości Gomulin-Kolonia Dzień sałatowo-rzodkiewkowy. Organizatorami wydarzenia były firmy Enza Zaden, Yara Poland, AS Crop oraz GPR Krasoń. Podczas spotkania zorganizowanego w gospodarstwie państwa Edyty i Krzysztofa Skupień rozmawiano o uprawie i sprzedaży sałaty i rzodkiewki.
Przedstawiciele firm organizatorów
O odmianach, ich specyfice i przeznaczeniu opowiadał Łukasz Bogaczyk z firmy Enza. Zaprezentował dwie odmiany rzodkiewki i całkiem bogatą kolekcję odmian sałaty, także do upraw pod osłonami. O nawożeniu rzodkiewki i sałaty opowiedział Wojciech Kopeć z firmy Yara. Sporo uwagi poświęcił tematyce żywienia roślin wapniem. O zasadach zamawiania rozsady sałaty poinformowała Agnieszka Wojdyła. Dla wielu zgromadzonych jej wystąpienie miało raczej charakter przypomnienia i utrwalenia wiadomości. Niektórzy plantatorzy sałaty spod Piotrkowa już od wielu lat korzystają z usług GPR Krasoń, której to prelegentka była reprezentantem. Ostatnią prelekcję wygłosił Paweł Szymczak z AS Crop. Zaoferował on pomoc w zakresie agrotechniki, doboru odpowiednich rozwiązań.
Sałaty dostosowane do wymagań rynku
Kolekcja odmian sałaty z firmy Enza Zaden była dość szeroka. W gronie zaprezentowanych odmian znalazły się sałaty rzymskie i batawskie, a także w typie Lollo Rossa i Lollo Bionda. Zabraknąć nie mogło odmian sałaty masłowej i kruchej. Zlokalizowano obok siebie kolekcję wysadzoną 13.08. Tuż obok nasadzenia tych samych odmian zostały powtórzone w późniejszym terminie o 4 dni. Zwiedzający poletka pokazowe mogli naocznie przekonać się o tym jak rośliny poradziły sobie w wyjątkowo upalnym, słonecznym sezonie.
Sprawdzone odmiany rzodkiewki od Enza Zaden
Łukasz Bogaczyk w Gomulinie-Kolonia zaprezentował dwie odmiany rzodkiewki. Były to Celesta F1 i Estella F1. Pierwsza z nich nadaje się do uprawy w gruncie przez cały sezon, na dużych areałach. Odznacza się odpornością na uprawę w monokulturach.