W podpiotrkowskiej miejscowości Majków Folwark w niedzielne popołudnie 21 sierpnia odbył się Dzień sałatowo-rzodkiewkowy. Wydarzenie zorganizowały firmy Enza Zaden, Yara Poland, GPR Krasoń i Osadkowski SA. Kolekcję odmian sałaty i rzodkiewki przygotowaną w gospodarstwie rodzinnym p. Kopeć wizytowało kilkudziesięciu plantatorów tych gatunków, głownie z piotrkowskiej strefy produkcji warzyw.
Idealnie zadbane warzywa
Choć pogoda nie szczędziła plantatorom z okolic Piotrkowa Trybunalskiego problemów, rośliny w kolekcji pokazowej prezentowały się bardzo okazale. Sałaty były wyrównane, poszczególne partie sadzone co tydzień. Można było więc zobaczyć rośliny już przerośnięte, idealnie nadające się do zbioru i dopiero dorastające. Przedstawiciele firmy Enza Zaden zadbali o to, by w gronie prezentowanych odmian znalazły się kreacje odporne na fuzariozę. To problem z którym już zmaga się dość szeroka rzesza plantatorów, a także zagrożenie, które z biegiem czasu ujawni się pewnie w tych miejscach, gdzie jeszcze objawów choroby nie obserwowano. Jedną z tych kreacji, która wykazuje odporność na fuzariozę jest Jones. To sałata dedykowana uprawie tunelowej. W gruncie lepiej poradzi sobie Fusandra. Liść tej odmiany jest nieco jaśniejszy, to wariant świeżo rynkowy. Cała kolekcja objęła znacznie szerszy katalog odmian.
Piotr Pietrzak, Enza Zaden Kolekcja odmian w gospodarstwie p. Kopeć
Także bardzo poprawnie prezentowała się rzodkiewka. Standardy rynkowe, takie jak Celesta czy Escala w pełni poradziły sobie w tegorocznych warunkach uprawy gruntowej. Zaprezentowano w Majkowie Folwark także mniej znane kreacje, których charakterystyka zdaniem reprezentantów Enza Zaden powinna spełnić oczekiwania plantatorów.
Kwatera z odmianą Escala Kwatera z odmianą Celesta
Nawożenie i ochrona
O nawożenie pokazowej kolekcji odmian zadbała firma Yara. Jej przedstawiciel, Wojciech Kopeć, mówił o produktach, które zdecydował się wkomponować w program żywienia sałaty i rzodkiewki. YaraMila Complex wysiano tu w pasy ziemi, z której sformowano zagony. Zastosowano także saletry wapniowe – YaraLiva Nitrabor i YaraLiva Tropicote. Poprzez system mikrozraszaczy aplikowano także Kristalon Zielony, pobudzający rośliny do silnego wzrostu.
Wojciech Kopeć, Yara Poland Program nawożenia rzodkiewki Program nawożenia sałaty Nawozy firmy Yara Poland
Artus Sliz z Osadkowski SA mówił o nawożeniu, które jednocześnie przeciwdziała rozwojowi chorób bakteryjnych. Za szczególnie ważny na tym polu produkt uznał Ion Blue. To płynny preparat zawierający w swoim składzie miedź (Cu) oraz siarkę (S) w nowoczesnej formulacji umożliwiającej bezpieczne stosowanie i efektywne działanie. Z kolei Karol Majchrowski z Cosmocel mówił o Mite Mine. To naturalny produkt na bazie wapnia (Ca), którego użycie nie generuje ryzyka skażenia żywności pozostałościami. Wyzwala on jednak w roślinach poddanych zabiegowi procesy fizjologiczne ograniczające szkody wyrządzane przez szkodniki. Jacek Ignaczak z JPagro przedstawiał z kolei walory nawozu AminoCALC 14. Po czerwcowym gradobiciu produkt był stosowany w celu regeneracji roślin uprawianych w gospodarstwie p. Kopeć. Marcin Krasoń z GPR Krasoń przedstawił z kolei zagadnienia związane z zamawianiem rozsady sałaty. Apelował, by nie zwlekać ze zgłaszaniem zamówień.
Uczestnicy spotkania Łukasz Bogaczyk, Enza Zaden Artur Sliz, Osadkowski Karol Majchrowski, Cosmocel Jacek Ignaczak, JPagro Marcin Krasoń, GPR Krasoń