Tradycją warzywniczą stało się już, że firmy nasienne w końcu września organizują pokazy polowe w Holandii. Nie inaczej było w 2019 roku. Kwatery pokazowe firmy Sakata odznaczały się nie tylko bardzo dobrą kondycją roślin, ale i niebanalnym doborem prezentowanych odmian i gatunków. O niektóre z nich postanowiłem zapytać Klaudię Horlop, która reprezentuje Sakatę w Europie Środkowej.
Nowości – czy któraś z nich podbije serca konsumentów?
Podczas Dni Polowych Sakaty 24-26 września w Zwaagdijk – Oost można było zobaczyć wiele odmian gatunków niezbyt powszechnych w Polsce. Niektóre z nich jednak stają się uprawiane na coraz większą skalę. Przykładem może być dynia piżmowa. Odmiana pod numerem SQ 202997 F1 jest wariantem wczesnym, dojrzewa po 80 dniach od wysadzenia. Można ją więc sadzić nawet w czerwcu na wrześniowy zbiór. Dorasta do 2 kg, owoce wyrównane, o ładnym kolorze wewnętrznym. Zaletą jest dobre wiązanie podczas wysokich temperatur – mówiła K. Horlop. Inną nowością była dynia hokkaido Colinky F1. To mieszaniec o wysokiej plenności. Sprawdziła się w Polsce w 2019 roku. Pomimo upałów na jednej roślinie wiązało się do 8 owoców. Nadają się do przechowywania, są świetne w smaku – informowała specjalistka z firmy Sakata. Zaprezentowano także groszek sojowy, a więc pokarm o wysokiej zawartości białka oraz rzodkiew japońską o białym korzeniu, a także arbuzową o dwukolorowym zgrubieniu.
Sprawdzone kapusty i brokuły
W kwaterach przygotowanych przez Sakatę można było zapoznać się także z odmianami znanych i uprawianych masowo gatunków warzyw w Polsce, takich jak kapusta czy brokuł. Jedna z ciekawych propozycji jest przemysłowa odmiana kapusty Saturn. Główki ważą 4-5 kg i przeznaczone są do kwaszenia. W gronie odmian brokułów K. Horlop wyróżniła jesienną odmianę Perseus F1. To kreacja świeżorynkowa. Róże osiągają masę ponad 500 g. To tylko niektóre z zaprezentowanych odmian warzyw polowych z asortymentu firmy. Więcej informacji na ten temat można zdobyć oglądając poniżej zamieszczony film: