Coraz powszechniej w Polsce uprawia się dynie na Halloween. Zabawa związana z coroczną maskaradą 31 października popularna jest zwłaszcza wśród dzieci. W dekoracjach Halloweenowych nie może zabraknąć dyń. Ale warzywo to ma także walory smakowe i przez wiele osób jest lubiane i cenione. Firma Sakata w swej ofercie nasiennej ma zarówno dynie na Halloween jak i do jedzenia. Tu na szczególną uwagę zasługuje grupa dyń piżmowych.
Dynie na Halloween
Obecnie w ofercie firmy Sakata są dwie komercyjne dynie. Dwie kolejne odmiany są w testach, na razie jeszcze bez nazw handlowych. Pierwszą z już oferowanych komercyjnych kreacji jest Flynn F1. Owoce mają okrągły, wyrównany kształt, delikatne rzeźbienia i głęboki pomarańczowy kolor. Dynie na Halloween z tej odmiany osiągają średnicę 20-22 cm i wagę 3-4 kg. Przeciętnie, 1 krzak daje 2,5 owocu. Co ważne, odmiana posiada tolerancję IR wobec mączniaka. Drugą z komercyjnych odmian w tym typie jest Terrafin F1. To wczesna odmiana o nieco większych owocach niż w poprzednio omawianym przypadku. Tu osiągają one średnicę 20-25 cm i średnią wagę w przedziale 3,5 – 4kg. Dynie tej odmiany są lekko karbowane. Jedna roślina wydaje 4-5 owoców.
Dynie piżmowe na świeży rynek i do przetwórstwa
Oferta dyń piżmowych w firmie Sakata składa się z odmian Atlas F1, Ariel F1 i Pluto F1. Pierwsza z nich wykształca owoce o masie 2 do 2,5 kg, a nawet 3 kg. Są one dobrze okryte, więc okres wegetacji można wydłużyć celem uzyskania większego plonu. Zaletami jest tu wysoka jakość miąższu, wysoka zawartość cukru i dobre walory smakowe. Ariel F1 to odmiana dyń piżmowych, która cechuje się bardzo silnym wigorem. Owoce nie wykazują tendencji do pękania, są smaczne. Odmiana ta także jest tolerancyjna wobec mączniaka. Odmiana Pluto F1 daje nieco mniejsze owoce, bo o masie 1-1,5 kg. Owoce są wyrównane, o dobrej jakością miąższu. To wariant przemysłowy. Silny wigor pomaga roślinie przystosować się do różnych warunków uprawy.
Dynie na Halloween i do jedzenia
O dyniach na Halloween i piżmowych w poniżej załączonym filmie opowiada Klaudia Horlop z firmy Sakata. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją odmian już włączonych do oferty handlowej firmy jak i tych, które niebawem trafia na rynek: