Brokuł to warzywo o stosunkowo krótkim okresie wegetacji wynoszącym w zależności od odmiany 70-100 dni. Jego uprawa jest zazwyczaj nastawiona na zbiory w początku lata z nasadzeń wczesnowiosennych, lub okresu jesienie (nasadzenia na przełomie czerwca i lipca). W przypadku niektórych odmian możliwe jest uzyskanie dwóch zbiorów w ciągu roku i dwukrotne wykorzystanie tego samego pola. Odmianą która sprawdza się w takiej strategii uprawy jest Batory F1.
Batory bez nawadniania
Rafał Kondracki z miejscowości Górne (koło Milejowa) w 2018 roku uprawiał brokuły i kalafiory na powierzchni 8 ha. Nasadzenia na zbiór jesienny realizował na początku i w połowie lipca. Wśród brokułów uprawianych na zbiór jesienny jest Batory F1. Odmiana na nie jest tu uprawiana po raz pierwszy. Rosła też na polach pana Rafała podczas tegorocznej uprawy na zbiór czerwcowo-lipcowy. Wówczas warunki do wzrostu brokułów są jeszcze trudniejsze, zwłaszcza w tamtym roku, kiedy to było sucho i gorąco. Wtedy inne odmiany szybko przejrzewały, przebarwiały się na fioletowo, a z Batorym nie było takich problemów – mówi producent, dodając – Można powiedzieć, że mamy rekordowy rok pod względem braków wody, a tymczasem brokuł Batory na polu bez nawadniania poradził sobie bardzo dobrze. Ta plantacja nie była nawadniana, a brokuł uprawiamy w poplonie po brokule czerwcowym. W celu utrzymania dobrej zdrowotności i uzyskania dobrego jakościowo plonu plantacja była chroniona przed chorobami poprzez zabieg fungicydem Scorpion 325 SC.
Jesienną kampanie zbioru brokułów Pan Rafał rozpoczął w pierwszej połowie października. Mówimy że nasze brokuły są teraz jak „talerze”. To takie nasze lokalne określenie. Najpierw gdy formują się róże mówimy że są jak „5 zł”, później „cukiernice”, następnie „talerzyki” i wreszcie „talerze”. Zaglądamy na pole i sprawdzamy w jakiej fazie są brokuły. Jak widać na tym etapie możemy już z powadzeniem rozpocząć zbiory pierwszych róż – mówi Rafał Kondracki.
Wysoka jakość różyczki
To co jest najważniejsze u tej odmiany to duże, twarde i zbite róże. Łatwo się one różyczkują i zapewniają bardzo dobrej jakości surowiec – różyczki są zbite, twarde i jednorodne pod względem wielkości i kształtu. Zauważyłem również, że po wyróżyczkowaniu waga jednej skrzynki jest o około 10% większa niż innych odmian. Przy masie jaką produkujemy i plonie jaki udaje się uzyskać tj. 10-12 t/ha różyczki – ma to niebagatelne znaczenie – ocenia Rafał Kondracki. W swoim gospodarstwie uprawia również kalafiory takich odmian jak Almagro i David. Obie bardzo często sadzone są również jako poplony, a dzięki temu, że ich okres wegetacji nie jest zbyt długi (80-85 dni), bez trudne dorastają w terminie i zapewniają dobry plon przy zbiorze październikowym. Dla mnie ważna jest stabilność tych odmian, uprawiając je wiem że w określonym z góry czasie będę mógł wejść na pole i rozpocząć zbiory róż – podkreśla Pan Rafał.
Artykuł reklamowy